
2023. jún. 3. (szo) – Klotild,Kevin
Archívum

Nevessük magunkat egészségesre!
Ugye megfigyelte már, hogy a kiegyensúlyozott, vidám emberek ritkábban betegszenek meg, s ha mégis, akkor hamarabb gyógyulnak? Ez nem véletlen, mert a jóízű nevetés valóban gyógyír testnek és léleknek. Ha másképp nem megy, hát tanuljunk meg hahotázni – hirdeti új tanácsadónk.

Szabad-e, érdemes-e kenyeret ennünk?
Sokáig hittük, hogy a kenyér akkor jó, ha szép fehér. Azután azt, hogy a teljes kiőrlésű liszt az igazi. Most ahhoz kell hozzászoknunk, hogy nem eszünk kenyeret? Talán nem, de érdemes alaposan átböngészni az ételek címkéit, és kerülni azokat, amelyek glutént tartalmaznak.

Újhold és hajdina
Méltánytalanul merült feledésbe az ősi magyar gabonaféle, a hajdina. A pici magokban rengeteg gyógyító erő rejlik, és most, a hideg időben gyakrabban kialakuló betegségek (hólyagbántalmak, meghűlés, felfázás, reuma stb.) idején érdemes kipróbálni. Milyen is a hajdinamüzli?

Hogyan szabaduljunk meg a szájszagtól?
Ha izgulunk, gyakran kiszárad a szánk. Ha azonban ez máskor, gyakran, látszólag ok nélkül előfordul, érdemes odafigyelni, mert a szájszárazság komolyabb baj jele lehet. Vagy egyszerűen „csak” gyógyszermellékhatás. Legalább ilyen zavaró, ha valakinek kellemetlen szájszaga van...

Gyomorégés – segítenek a házi szerek
A gyomorégés lassan kortünet, mind többen szenvednek tőle. Valóban igen kellemetlen érzés, amikor a gyomorsav „visszafelé” igyekszik, ilyenkor sem mindegy, hogy mit eszünk-iszunk. A reklámokban látott „bombabiztos” csodaszerek helyett válasszuk inkább a természetes módszereket.

Melegítő hatású étel, ital, fűszer
A tél derekán járunk, hideg, zimankós az idő, és ez sokunknál együtt jár azzal, hogy majd' megfagy a kezünk, lábunk. Ez ellen azonban tehetünk: aki fázós, figyeljen a táplálkozására, fogyasszon melegítő hatású ételeket – tanácsolják a hagyományos kínai orvoslás (hko) követői.

A látásjavítás sikertörténetei (18.)
Az előző részben két fiatal tanítvány (90 és 80 évesek!) történetét ismertük meg. Nekik könnyen mentek a gyakorlatok, hamar jött a javulás. Most a harmadik tanítvánnyal ismerkedünk meg, aki eleinte nehezebben érzett rá, mit is kell tennie, de a gyakorlás meghozta az eredményt.

Gyakorlatok fájós vállra
Sokunkkal előfordulhatott már, hogy egy rossz mozdulat miatt napokig tartó fájdalom lett a „jutalom”. Ha érezzük, hogy nem súlyos a baj, tehát nem szakadt ín, tört csontunk, akkor a legjobb gyógymód a mozgás. Még jobb persze, ha az alábbi tornát megelőzésképpen is végezzük.

A látásjavítás sikertörténetei (17.)
Tévhit, hogy az évek múlásával a legtöbbünknek romlik a látása. Igenis lehet, érdemes megtanulni jól látni – még 90 évesen is! Tanácsadónk, az egyik legismertebb szemtréner konkrét esetekkel bizonyítja, hogy ha az orvos már nem tud segíteni, hogyan javítható mégis a látásunk.

Milyen az egészséges alvóhely?
A sorozat előző részeiben szó volt már a káros sugárzások különböző betegségeket okozó hatásairól. Ezúttal megtudhatjuk, mire figyeljünk, ha például rosszul alszik a gyerek vagy hosszabb ideig fáj feje. Tanácsokat kaphatunk ahhoz is, hogyan alakítsuk ki egészséges fekhelyünket.

Egészségvédő esővíz, desztillált víz
Tanácsadónk oxigénes vízről írt cikkeivel kapcsolatban egy látogatónk kételyeinek adott hangot, miszerint a kémiailag tiszta víz az ásványi anyagokat is kivonja a szervezetből, tehát káros. „Vízszakértőnk” több forrásból utánanézett, vajon mi is a helyzet a desztillált vízzel.

Veszélyesebb, mint a kábítószer?
Szakértők szerint járványszerű méreteket öltött a receptre írt fájdalomcsillapítóktól való függőség. Az ópiumszármazékokból készülő gyógyszerek veszélyesebbek a kokainnál, a heroinnál, a végzetes túladagolások száma néhány év alatt több mint a háromszorosára nőtt az USA-ban.

H1N1: az oltás és a lisztérzékenység
A lisztérzékenység nem zárja ki, hogy bárki beoltassa magát H1N1 ellen. De ha ehhez más, krónikus betegség is társul, akkor azok, akik külföldi oltóanyagot választanának, konzultáljanak orvosukkal. Több külföldi oltásban van szkvalén, amely autoimmun reakciót válthat ki.

Mobil az övön: gyengíti a csontokat
A török Süleyman Demirel Egyetem kutatói szerint a csípőre csatolt mobiltelefon gyengítheti a medencetájéki csontokat. Olyan férfiak csonttömörségét mérték, akik rendszeresen az övükön hordták a készüléket. A mobil sugárzása árt a spermiumok minőségének, mozgásképességének is.

Kerüljük a műédesítőket!
Újabb fekete pont az aszpartámnak és társainak: akik mesterséges édesítőszerekkel teli italokat fogyasztanak, nagyobb valószínűséggel tapasztalhatnak veserendellenességeket – jelentette a kaliforniai San Diegóban tartott éves gyűlésén az Amerikai Nefrológiai Társaság (ANT).

H1N1: a fertőzöttek fele tünetmentes
Nagy Britanniában a gyerekek több mint egyharmada már
megfertőződött az újinfluenzával – írja Ferguson
Walsh, a BBC egészségügyi tudósítója, internetes oldalának bloggere.
November végi bejegyzésében rámutat: a H1N1 fertőzött gyerekek felénél nem
jelentkeztek tünetek.

Alvászavar, horkolás – veszélyes lehet
A test és a lélek regenerálódásához mindenkinek szüksége van az alvásra. Az, hogy kinek mennyire, függ az illető korától, ébrenléti terhelésétől, egyéni igényeitől. A rossz alvás betegségekhez vezethet, és nálunk mind többen és gyakrabban fordulnak orvoshoz alvászavaruk miatt.

H1N1: adatok az oltás mellékhatásairól
Lassan már nem tudjuk, kinek higgyünk, olyan ellentmondásos hírek érkeznek. Mennyire biztonságos a vakcina? Kinek kell fokozottan vigyáznia? Melyik oltóanyagban bízhatunk? Egyet tehetünk: tájékozódunk. Nálunk is közzétették már az első hivatalos adatokat a mellékhatásokról.

H1N1: kérdések és válaszok
Olyan sok, egymásnak ellentmondó információ lát napvilágot az újinfluenzával kapcsolatban, hogy a Magyar Immunológiai Társaság célszerűnek látta közlemény kiadását. Ebben sorra veszik a leggyakoribb kételyeket, kérdéseket. A válaszok talán segítenek a tájékozódásban, döntésben.

Házi horkoláselemző készül
Sokan szenvednek attól, hogy hálótársuk hangosan alszik – magyarul horkol. Lehet ciccegni, csettegni, ám az illető a másik oldalára fordul, folytatja a „koncertet”. A kóros horkolás életveszélyes lehet, megállhat a légzés. Ausztráliai kutatók új életmentő módszert találtak.

Patkányméreggel mosunk fogat?
Ki hitte volna, hogy sokan méreggel mosunk fogat? A fogkrémek legtöbbjében ugyanis rákkeltő, maró hatású szer, nátrium-fluorid van, és ahelyett, hogy szép fehérre tisztítaná fogainkat, szétmarja a fogzománcot. A kozmetikus azt tapasztalta, hogy a NaF gyulladást, ekcémát okoz.

H1N1: véletlen vetélések?
Felkavaró híreket közöl az egyik amerikai egészségügyi portál: több terhes nő, miután megkapta a védőoltást, az azt követő napokban, órákban elvetélt. Csak remélni lehet, hogy az oltás és a vetélés között nincs összefüggés. Az oltás beadását nálunk minden terhesnek ajánlják.

Óvakodjunk a titán-dioxidtól
Használ Ön fogkrémet, kozmetikumokat, hajfestéket, „fújós” naptejet? Szed gyógyszert, táplálékkiegészítőt? Talán nem tudta, de a titán-dioxid nanorészecskék megtalálhatók a hétköznapi cikkekben. Ezek a parányok felhalmozódnak, és genetikai károsodást, daganatot okozhatnak.

Egészségesre turbózott fagylalt
Bár szinte mindenki el-elcsábul néha, azért azt tudjuk, hogy a fagylalt nem számít a legegészségesebb táplálékok közé. Az emberi lelemény azonban végtelen: amerikai tudósok most azon dolgoznak, hogyan lehetne hasznossá, sőt gyógyító hatásúvá tenni a kedvelt hideg nyalánkságot.

Hogyan erősítsük immunrendszerünket?
Talán nem is gondolnánk, de az olyan mindennapos dolgok, mint a cukorbevitel mennyisége vagy a kézmosás hiánya is nagymértékben hozzájárul immunrendszerünk gyengítéséhez. A télre készülve, íme a legegyszerűbb és leggazdaságosabb módszerek, hogyan támogassuk immunrendszerünket.

Kellemes gyógymód fájdalmak ellen
Hasogató migrénnel küzd, esetleg évek óta kínzó fülzúgástól szenved? Nyak-, hát- vagy derékbántalmai vannak? Hitte volna, mennyire fontos a gerincvelői folyadék egészséges áramlása? Speciális, kellemes kezelés segíthet abban, hogy testben és lélekben egészségesebb legyen.

Megelőzés, védelem testnek és léleknek
„Korábban több évig dolgoztam influenzaosztályon és körzeti ügyeletesként is. Járványos időben naponta 80-100 beteget is elláttam. Sohasem kaptam el a betegséget. Akkor még nem ismertem az egyéb védekezési lehetőségeket, ”csak„ hagyma, fokhagyma fogyasztásával védtem magam.”

Futással a depresszió ellen
A napfényes órák számának csökkenésével sokunk hangulata válik borongósabbá, ilyenkor erősödhetnek a depressziós betegek tünetei is. A gyógyszerekkel, terápiával csak ideig-óráig orvosolható betegség leküzdésében az egyik leghatásosabb módszer a rendszeres futás vagy gyaloglás.

A hipnózis allergiát is gyógyíthat
Tudjuk, hogy a kissé titokzatos hipnózis sokféle testi és lelki betegség gyógyításában nyújthat hathatós segítséget. Ezzel a módszerrel sikeresen kezelhetők különféle neurotikus panaszok, pszichoszomatikus problémák. Kevésbé ismert, hogy az allergia pszichés eredetű fajtái is.

Gyorssegély köhögés esetén
Elkezdődött a megfázások, légúti megbetegedések „szezonja”. A gyorsan tetőző influenzajárvány – legyen akár a hagyományos, akár a H1N1 – idején a hagyományos kínai orvoslás (TCM) szerint a megelőzés az elsődleges feladat, és ebben hatékony segítséget nyújtanak a gyógynövények.

Influenza ellen: elsődleges megelőzés
Az ember időnként megbetegszik, megküzd a fertőzésekkel, kórokozókkal vagy sérülésekkel. Ez természetes dolog, ami mindig is hozzá tartozott az életünkhöz. Az emberi test ily módon képes természetes módon regenerálódni, önmagát gyógyítani, illetve aktív módon védekezni.

Lesz fogamzásgátló férfiaknak
Többször hallottuk már a hírt, hogy férfiak számára is lesz fogamzásgátló, nem csupán a nőkre hárul a folyamatos odafigyelés, tablettaszedés és más „trükkök” használata. De szép lenne! A másik, talán még nagyobb újság: hormonmentes fogamzásgátló kísérletezésén is dolgoznak.

Felfázás, hólyaghurut
Ősszel, télen általában felerősödnek a vesével, húgyhólyaggal kapcsolatos panaszok, főleg azoknál, akik érzékenyebbek a hideg, nyirkos időjárásra. Ha pedig meglévő, ismétlődő felfázással, hólyaghuruttal bajlódik valaki, ilyenkor gyakrabban kínozzák a kellemetlen tünetek.

Cukorbetegeknek, fogyókúrázóknak
Melyik cukorbeteg ne örülne, ha gyógyszerszedés helyett elég lenne egy növény levelének rágcsálása? Van-e olyan fogyókúrázó, aki böjtölés, számolgatás, önsanyargatás helyett ne a gymnema fogyasztását választaná? Mielőtt sietnek vásárolni, azért beszéljenek az orvosukkal!

H1N1 és szezonális oltás: együtt
veszélyesebbek, mint külön-külön?
Azok, akik a H1N1 elleni oltást megelőző évben kaptak szezonális influenza elleni oltást, kétszer akkora eséllyel fertőződnek meg, mint akiket nem oltottak be. Szakértők ezért azt ajánlják, hogy az idei oltóprogramot csak az újinfluenza elleni vakcinára korlátozzák.

Kicsiknek veszélyes a fedett uszoda?
Divatba jött az egészséges életmód követése, az élethosszon át megőrzött jó kondíció iránti igény. Ennek jegyében sokan már a piciket is edzésre fogják, mondván: időben kell elkezdeni a fitt életet. Uszodába viszik az egy-két hónapos csecsemőt, de a veszélyeket nem ismerik.

A spárga gyógyít. De hogyan?
A spárga lehet fehér, lehet zöld, mindenképpen a drága ételek közé számítjuk, mert a termesztése elég „macerás”. A vizelethajó gyógyszereknél vagy a lúgosító csodaszereknél mégis olcsóbb. Igazi szezonja a nyárelő, de nagyobb boltokban már télen is kapható. Nézzük, mire jó!

Miért kell az arany a bőrnek?
Új tanácsadónk, Rudolf Ibolya kozmetikus írásában beavat a „titokba”: mi kell a bőrnek ahhoz, hogy szép és egészséges maradjon. Olyan téma ez, amely – akár tagadja valaki, akár nem – mindenkit érdekel. Ezúttal a legújabb „csodaszerről”, az aranyról tudhatunk meg érdekességeket.

Üzemanyag az agynak: könyvek és banán
Ki ne álmodna arról, hogy az olvasott szöveget villámgyorsan megjegyezze, vég nélküli számsorra emlékezzen, az egyszer hallottakat hosszú időre tárolhassa memóriájában? Ha nem lenne feledékeny, szétszórt? Mit szólna egy zseniális étkezési tervhez, amely mindezt lehetővé teszi?

Inkontinencia: titkoljuk, leplezzük
Az inkontineneciát még mindig sokan tabuként kezelik. Persze, hiszen felnőtt létére ki szeret „pelusban” járni? A Kor Kontroll Társaság, ez az egészségügyi felvilágosítást népszerűsítő civil szervezet a napokban nyílt napot rendezett e témában. Kiderült: van más megoldás is.

Úgy vigyázz rá, mint a két szemedre!
Nincs nagyobb kincsünk, mint a szemünk. Mesterséges környezetben élünk, nem követjük a természet ritmusát, ezért gyakran a következményekkel sem számolunk. A gyakori, mesterséges fény mellett végzett tevékenység nem kíméli a szemet, szükség van tehát gondozására, ápolására.

Az inzulin idő előtti halálhoz vezet?
A legfrissebb kutatások szerint a cukorbetegség kezelésében eddig alkalmazott hagyományos gyógymódok akár halálosak is lehetnek. Léteznek ugyanakkor természetes és megfelelően ellenőrizhető módszerek, amelyekkel a 2-es típusú diabétesz hatékonyan orvosolható, sőt megelőzhető.

Keserédes tanulságok – az aszpartám
Az embert az evolúció tette naggyá, ez dönti romba is. Pedig minden olyan jól alakult. Halak formájában rátaláltunk az omega-3-ra, ettől jól megnőtt az agyunk, okosabbak lettünk, egyre több dolgot feltaláltunk, de mára ez odáig fajult, hogy kezdünk belehalni saját okosságunkba.

H1N1: a vakcina súlyos mellékhatása?
Jól meggondolta? – kérdezte a körzeti orvos M. E.-től (60), amikor a napokban egyszerre adta be a hagyományos és az újinfluenza elleni védőoltást az asszony jobb és bal karjába. A páciens akkor biztos volt abban, hogy jól döntött, mert így akarta elejét venni a fertőzésnek.

A tüdőrák második vezető oka: a radon
A dohányzás az első, a radongáz a tüdőrák a második vezető oka. A radon színtelen, szagtalan, íztelen gáz, mérés nélkül nem lehet tudomásunk arról, hogy mekkora radonsugárzásnak vagyunk kitéve a lakásban. Gyakorlatilag mindenféle talajban ott van, csak nem egyforma mértékben.

Mindig friss tejet a babának!
Az anyatej összetétele napszaktól függően változik – tudósítanak spanyol kutatók. Ezt figyelembe véve praktikus tippet adnak a szoptató anyáknak: nem mindegy, hogy a baba azon frissiben kapja-e meg a tejet. A nappali tej élénkít, mint minket a kávé, tehát a baba nem alszik jól!

Veszélyes tetőterek, csecsemőhalál
A sorozat előző részében példákkal igyekeztem bemutatni, hogy a meddőség kiváltó oka lehet többek között geopatogén zónák és az elektroszmog káros hatása. Várandósság idején kiemelten fontosnak vélem, hogy óvjuk ezektől a kismamát, biztosítsuk a magzat zavartalan fejlődését.

H1N1: átgondolatlan, veszélyes oltás
Többször írtunk a H1N1 vírus elleni oltás körüli erőszakos kampányról. Nem érzelmi, hanem szakmai érveket soroltunk. Most az orvosok és jogászok által működtetett Nyitott Kapu Alapítvány állásfoglalását olvashatják – főként a terhes nők és a gyerekek oltásának veszélyeiről.

Akár H1N1, akár nem – védekezzünk!
Ősszel a csökkenő hőmérséklet és a növekvő páratartalom kedvez a vírusok terjedésének, fertőzőképességének. Ez az oka annak, hogy ősszel és tavasszal gyakoribbak az influenzaszerű megbetegedések. Legyen az egyszerű megfázás vagy vírusfertőzés, az alábbi tanácsok segíthetnek.

Segítség, le akarják vágni a lábam!
Szörnyű érzés lehet, ha valakivel közlik: le kell vágni mindkét lábát. Az alábbi történet hőse nem törődött bele sorsába, hanem felvette a kesztyűt, és kínok, gyötrelmek árán, nagy kitartással megmentette saját magát. Az orvosok csodálkoztak, a gyaloglópad és az akarat győzött.

Az orotsav, a majdnem-vitamin
Vitaminként való megnevezését nem engedélyezték, ennek ellenére vannak jótékony hatásai. A korábban B13-vitaminként emlegetett orotsav neve azonban alig ismert, és a hatása még alig kutatott. Erre – a főként tejtermékekben található – anyagra pedig érdemes odafigyelni.

H1N1: az orvosok félnek az oltástól
Bármennyi kérdés, ellenérv merült is fel eddig, elkezdődik az oltási kampány, pedig még nem kapunk választ arra, milyen mellékhatások várhatók, hiszen ennek vizsgálatára nem is juthatott idő. Csak remélhetjük: elegendő ismeretek híján lelkiismeretes orvos nem adja be az oltást.

A bükkerdő frissít, jókedvre hangol
Európa nagy részén évszázadokon át az ínséges idők ismert eledele volt a fakéreg. A tölgy, bükk kérgét megőrölve lisztpótlónak használták, olykor fűszert kevertek hozzá. Ha anyagi helyzetünk miatt ugyan is nem tartunk még itt, élettani hatása miatt érdemes kipróbálni a kérget.

„Nem adok be teljes vírus vakcinát!”
Egy internetes napilap gyermekorvos tanácsadójaként hozzám intézett kérdését és az arra adott válaszomat olvashatják az alábbiakban: „6 hónapos fiamat ajánlott-e beoltatni H1N1 vakcinával? (Tápszeres baba születése óta.) A testvére 9 éves iskolás. Oltás jeligére várom válaszát!”

Daganat a magzatban, meddőség
A káros sugárzásokban álló házak és a daganatok összefüggéséről szólt az előző rész. Most azt tudhatjuk meg, vajon miért alakulhat ki daganat már a magzatban, illetve hogyan segíthet a radiesztéta a meddő házaspárnak. Aki pedig nyulat tenyészt, jól válassza meg a ketrec helyét...

Újinfluenza: oltani veszélyes?
A hongkongi egészségügyi dolgozóknak több mint a fele visszautasítja a H1N1 – az újinfluenza – elleni védőoltást, mert tartanak annak mellékhatásaitól, kételkednek a biztonságosságában és a hatásosságában. Nem egyedül ők vélekednek így – világszerte ez a helyzet.

Soha ne keverje az áfonyát tejjel!
A brit pilóták a II. világháborúban éjszakai bevetések előtt sok fekete áfonyát ettek, mert a benne lévő anyagok javítják a látást, segítik a retinasejtek gyors regenerálódását. A növénynek egyre újabb jótékony hatásait mutatják ki, nem mindegy azonban, hogy mivel fogyasztjuk.

Daganatos betegségek, „rossz” házak
Az előző részben ígértük, hogy szemügyre veszünk néhány fontosabb betegségcsoportot, amelyek összefüggésbe hozhatók a káros sugárzásokkal. Kezdjük a daganatos megbetegedésekkel, amelyek Magyarországon a második leggyakoribb halálokot jelentik. Valóban így kell, hogy legyen?

Szűréssel megelőzhető a prosztatarák
A prosztatarák szűrése 20%-kal csökkentheti a halálesetek számát – állítja a világ legnagyobb prosztatatrák-szűréssel foglalkozó tanulmánya. Szeptember 14-étől egyhetes országos szűrést szerveznek, hogy megelőzhessék a nyugati világ ma 2. leggyakrabban halált okozó betegségét.

Szerveink bioritmusa
Az élet állandóan ismétlődő ciklusokból áll, amelyek összhangban vannak egymással. Körülöttünk minden ismétlődik: az órák, napok, évszakok – és a szervezetünk is az olyan ismétlődő mozgásoknak köszönhetően maradhat életben, mint az alvás, a lélegzetvétel, a szív dobbanásai.

Az érvédő, kalóriaszegény paradicsom
A paradicsom nemcsak olyan szép piros, hogy szebb már aligha lehetne, hanem saját, önálló, vitaminban gazdag „lelki élete” is van, vigyázni kell rá. Egyszerre gyógy-, étkezési- és haszonnövény, nem mindegy azonban, hogyan fogyasztjuk és tároljuk – ehhez adunk néhány tippet.

A látástréning mindenkin segíthet
Állandó szerzőnk ezúttal azon elmélkedik, dr. Bates után vajon újabb 100 évet kell-e várni arra, hogy valaki együtt figyelje meg a modern kutatások eredményeit és a látástréning hatásait? A látás javításának „titka”, a megoldás pedig már 100 éve létezik: ez a látástréning.

Újinfluenza és oltások: miért?
Tegnapi cikkünkben laikusként tettük fel kérdéseinket az újinfluenzával és a tömeges oltási kampánnyal kapcsolatban. Miért ez a nagy sietség az enyhe tünetekkel járó betegségnél? Most megérkeztek egy szakember jogos kérdései is. Reméljük, hogy az illetékesek válaszolnak rájuk.

A vírus „sajnos” nem elég veszélyes...
Miközben hazánkban megkezdődött az újinfluenza elleni oltóanyag gyermekeken való tesztelése is, egyre több a kérdőjel. Kiderült, hogy maga a betegség kevésbé súlyos, mint a szokásos influenza, és amerikai kutatók szerint nincs is esély egy veszélyesebb vírustörzs kialakulására.

Apa, én itt nem alszom!
Nyugodtan hajtja álomra a fejét? Pedig kutatók, radiesztéták, természetgyógyászok számos betegség megjelenését hozzák szoros összefüggésbe a lakásokban, munkahelyeken jelen lévő elektroszmoggal és a különböző földsugárzásokkal. Szakszerű védelemmel azonban a baj elkerülhető.

A lisztérzékeny is ehet jókat!
A lisztérzékenység öröklődő betegség, amely – ki hinné – Magyarországon legalább minden 100. embert érint. Az enyhe tünetek „csak” kellemetlenek, de súlyosabb esetben veszélyes szövődmények is felléphetnek. Diétával segíthetünk magunkon, sőt a nyaralásról sem kell lemondani.

A céklalé javítja az állóképességet
A céklalé fogyasztásának újabb előnyös hatását fedezték fel kutatók. Azt eddig is tudtuk, hogy ez a növény igen egészséges, sőt sokan még rákmegelőző hatást is tulajdonítanak neki. Most kutatók állítják: a céklalé minden eddig ismert módszernél jobban segíti az oxigénfelvételt.

Immunerősítés akupresszúrával
Hónapok óta áradnak az ijesztgetések az újinfluenzáról. Már a múlt század eleji, félmilliós áldozatot szedő spanyolnáthához kezdik hasonlítani, holott az eddigi áldozatok csaknem mindegyike egy már meglévő betegsége miatt vesztette életét. Védekezzünk a kór ellen házilag!

Nem kell lemondani a szexről!
A relatív jólét, a stressz, a mozgás hiánya vezetett oda, hogy mára népbetegség lett a metabolikus szindróma, azaz például az elhízás, a magas vérnyomás- és vércukorszint. A férfiak duplán veszélyeztetettek, mivel szexuális „működésükhöz” nagyon is szükséges a jó keringés.

Szívroham, sztrók ellen természetesen
Milliók szedik Amerikában, és még többnek szeretnék javasolni. A „csodagyógyszer” a koleszterinszint-csökkentő Crestor azonban a jelek szerint csak a reklámban oly hatásos, mivel 100 közül 1 embernek használ. Jobb, ha magunk próbáljuk kordában tartani azt a fránya koleszterint.

Ízületi kopás ellen: növények, pióca
Az ízületi kopás sokak életét keseríti meg. Gyógyszerek helyett egyre több német bízik azonban az alternatív gyógymódokban, írja a Bild című tekintélyes lap. Németország legnevesebb szakértői nyilatkoznak a népbetegségszámba menő betegségről és kezelésének lehetőségeiről.

Rézzel az újinfluenza kórokozója ellen
Az újinfluenza ellen létezik természetes védelem is: a réz ugyanis igen jó eredménnyel hatástalanítja az A típusú influenza kórokozóit, így például a H1N1 vírusokat is – jelentette be Bill Keevil professzor, a Southamptoni Egyetem Környezetegészségügyi Tanszékének vezetője.

Allergia ellen: szűrő az orrba
A pollenallergiások számára talán az augusztus a legrosszabb hónap, ilyenkor „éli világát” a legtöbb allergiás életét megkeserítő parlagfű, de most virágzik például a csalán, a lándzsás útifű, az aranyvessző is. Az alábbi találmány segítséget nyújthat a tünetek enyhítésében.

Margarin – a terminátor
Évente akár 30 ezer keringési eredetű, idő előtti halált lehetne elkerülni, ha betiltanák az élelmiszeriparban gyártott transz-zsírokat. Lakos doktor összefoglalója beszámol eredményekről, de a helyzet koránt sem megnyugtató. Mert transz-zsírok nem csak sült krumpliban vannak!

Házi praktikák rovarcsípésre
Nyáron zsong a világ a sok rovartól. Talán nincs is olyan ember, aki ne szenvedett volna már a csípésüktől. Nagy önuralom kell, hogy ne vakarózzunk, mert tudjuk, hogy utána csak rosszabb lesz. De amikor olyan jó a pillanatnyi enyhülés. A viszketés megelőzéséhez adunk tippeket.

Lássunk tisztábban a valóságnál!
Így nyáron, úgy gondolom, sokan kipróbálnák a látástréning előnyeit, nézzük tehát dióhéjban a lényeget. Feltételezem, hogy olvasóim benne vannak a tréning sűrűjében, így nem vesződnék a kezdő feladatokkal. Aki csak pihentetése, szinten tartásra gondolt, annak napi 10-20 percet mindenképpen javaslok.

Tonhal: tökéletes táplálék vagy méreg?
A tengeri halakat eddig az egyik legegészségesebb táplálékunknak hittük. Kiderült azonban, hogy ha alaposabban megvizsgáljuk, a tengeri halak valójában a bennük felhalmozódó, egyre növekvő higanytartalom miatt komoly veszélyforrást jelenthetnek az emberi szervezet számára.

Potencianövelők a természettől
Egyetlen férfi sem beszél szívesen arról, ha potenciaproblémái vannak. A téma kínos, a tény sérti az önérzetet. A titokban maradt esetek száma biztosan sokkal nagyobb az ismertekénél. Érdemes tehát kipróbálni, mi mindent kínál a természet – a maga sok évszázados tudásával.

Vesekárosító lehet a diagnosztika
A képalkotó orvosi diagnosztika gyakran használ kontrasztanyagokat: jódot, báriumot, amelyek jobban láthatóvá, észrevehetőbbé teszik a szervezet struktúráját és a folyadékokat. Az elterjedt vizsgálati módszer azonban koránt sem veszélytelen – állítják a Vermont Egyetem kutatói.

Tippek a rák korai felismerésére
A rák, mint tudjuk, nem más, mint az abnormális rákos sejtek ellenőrizetlen növekedése és terjedése a szervezetben. A testünkben azonban megvan az a képesség, hogy megszüntesse és visszafordítsa a káros folyamatokat – ha odafigyelünk a szervezetünk által küldött intő jelekre.

A stroke és a magas vérnyomás ellen
Megtapasztalhatjuk, hogy a gyors ritmusú zene hatására gyorsabb lesz a légzés, a szívverés, nő a vérnyomás. Ha a zene szünetel, csökken a légzés és a szívverés gyakorisága, a vérnyomás is – olykor az eredetinél is alacsonyabb értékre. A lassú zene lelassítja a szívverést.

Asztma, allergia ellen: légzésterápia
Tudjuk, hogy sok betegség pszichoszomatikus eredetű, azt azonban sokan nem sejtettük, hogy helyes légzéssel megszabadulhatunk például az asztmától, az allergiától, az orrdugulástól, a fejfájástól, a magas vérnyomástól, az elhízástól. A Buteyko-módszerrel segíthetünk magunkon.

Toxikus liszt, gombafertőzés
Itt a legújabb élelmiszerbotrány: a Cerbona visszahívta a 2011. május 13. és 2011. június 18. közötti minőségmegőrzési idejű Durillo és Durum márkanevű durum száraztészta termékeit az alapanyag toxin szennyezettsége miatt. Mi van a háttérben, veszélyesek-e a bio-élelmiszerek?

Tilos a szolárium 18 éven aluliaknak
Németországban a szoláriumok látogatása a 18 éven aluli fiatalok számára a jövőben tabu. A parlament a napokban fogadta el a sugárzásvédelmi törvényt, amely a bőrrák fokozott veszélye miatt a 18 év alattiaknak megtiltja a szoláriumok, azaz a napfénystúdiók látogatását.

A szélütés (stroke) gyors felismerése
Egyre többen hívják a mentőket, ha a szélütés tüneteit észlelik. A Magyar Stroke Társaság (MST) égisze alatt elindított, két hónapig tartó kampány elérte célját: az emberek sokkal bátrabban nyúlnak a telefonért, hamarabb kérnek segítséget. Jól tudják, hogy minden perc számít.

Szoptatást gátló veszélyes hulladékok
Mind szélesebb körben mutatkozik a világon a gond, hogy az anyák nem tudják szoptatni csecsemőiket: vagy egyáltalán nem termelődik tejük, vagy nem elegendő a mennyisége. Becslések szerint az ilyen anyák száma 3-6 millió között lehet, az ok pedig a környezetszennyező dioxinok.

Rákot okozhat a fény hiánya
Lehet, hogy a többműszakos munka hozzájárul a rák kialakulásához? A Kölni Egyetem kutatói több mint 30 nemzetközi tanulmányt értékeltek ki, amelyek az éjszakai műszak, illetve a légiutas-kísérés és a rák közötti lehetséges összefüggéseket vizsgálták. Az eredmények megdöbbentők.

UVB kontra UVA sugárzás?
Régóta tudjuk, hogy a D-vitamin a napozás következtében termelődik a bőrben, de azt csak mostanában fedezték fel, hogy a fényspektrumnak csupán egy meghatározott sávja, az ultraibolya (UVB) sugár van ilyen hatással a szervezetünkre. Az UVA sugárzás azonban káros is lehet.

Az új influenza ellen – másképpen
A világméretűvé vált új influenzáról folyamatosan tájékoztatnak a hírműsorok, a nemzetközi és hazai közegészségügyi szervek azonnali óvintézkedéseket léptettek életbe. Megnyugtatásunkra itthon bejelentették, hogy ha szükségessé válik, azonnal megkezdik az oltóanyag gyártását.

Az alattomos fogínysorvadás
Nem is gondolnánk, hogy a hazai lakosság 70%-a szenved fogínysorvadásban, ebben a kevéssé ismert, kellemetlen és alattomos betegségben. A betegség főként azokat érinti, akiknek a szervezetében alacsony a D-vitamin tartalom, de kisebb-nagyobb mértékben minden felnőttet fenyeget.

Sejtregeneráló polarizált fény
Tudósítónktól. Június 10-én megnyílt Budapest első gyógyító-fény klinikája. Sajtótájékoztatón mutatták be az új magyar világszabadalmat, a Sensolite sejtműködést regeneráló, polarizáltfény-terápiás rendszert. A fényterápiás ágynak számos jó hatása van, gyorsabb vele a gyógyulás.

Az igazi veszély a hozzászokás
Németország után Jordánia is betiltotta a RedBull importját. Csak remélni tudjuk, hogy minden épeszű hivatal ezt teszi. A magyar ÁNTSZ, amely ártalmatlan vitaminok betiltásával foglalkozik, nem nyilatkozott a dologról, de érdemes megnéznünk, mit mondtak más országok szakértői.

Gyógyító drágakövek
Mivel szerezhetünk örömet a nőknek? Helyes a válasz: egy új ékszerrel! Ha magunknak vagy párunknak természetes kővel díszített ajándékot választunk, jusson eszünkbe, hogy ezzel nem csak ékszert adunk, mert a jól megválasztott kő hosszú időre amuletté és „gyógyítóvá” válhat.

Izomgyengeség, bénulás – kóla
„Azelőtt soha nem látott mennyiségben fogyasztunk ma üdítőitalokat, és ez számos egészségi problémát okoz: fogromlást, a csontok ásványianyag tartalmának csökkenését, anyagcsere-betegségeket, cukorbetegséget” – írja dr. Moses Elisaf kutató egy nemzetközi szakfolyóiratban.

Az influenza homeopátiás kezelése
A heveny influenzaszerű vírusbetegségek gyakoriak, heves tünetekkel járnak. Gyakori a szövődmények (hörghurut, tüdőgyulladás) kialakulása, és a lábadozás időszaka is nagyon hosszú lehet. Homeopátiás gyógyszerek adásával a betegség lefolyása gyorsítható, tünetei enyhíthetők.

Napozzunk a melanoma ellen?
Napok óta másról sem lehet hallani, hogyan védekezzünk a melanoma ellen. Tíz bőrgyógyászból valószínűleg tíz azt ajánlaná, el se olvassa ezt a cikket. De ha már belekezdett, miért is ne tenné, talán most szabadul meg egy évtizedek óta sulykolt veszélyes tévhittől.

Testre szabott terápia a homeopátiában
Rosszul rögzült mintákról és azok magatartásunkra gyakorolt hatásairól szólt a sorozat előző része. Arról, hogy félelmeink, szorongásaink képesek testi tüneteket produkálni, amelyeket azután igen nehéz gyógyítani anélkül, hogy megkeresnénk a kiváltó okot. Hogyan sikerülhet ez?

Tüdőrák akár három nap alatt?
Jó ideje tudjuk, hogy a levegőben lebegő apró gáz-, folyadék- vagy szilárd részecskék, amelyeket gyakran aeroszoloknak vagy „particulate matter”-nek neveznek, egy bizonyos idő után – akár már három nap alatt is – károsíthatják a DNS-t, hozzájárulhatnak a tüdőrák kialakulásához.

Életmentő vastagbélszűrés
A nemzetközi statisztikák szerint a vastagbélrák a világon a harmadik, Magyarországon a második leggyakoribb rosszindulatú daganatos betegség. Itthon évente 7600 új vastagbél- és végbélrákos megbetegedést diagnosztizálnak, közülük minden harmadikat nem sikerül meggyógyítani.

Székrekedés elleni házi módszerek
Talán önnek sem ismeretlen az érzés: kellemetlen közérzet, megkeményedett és felpuffadt has. A székrekedéssel együtt járó problémák gyakran igen makacsak, a lelassult emésztést gyakran több tényező együttes hatása okozza. Ezeknek azonban csak egyike lehet a mozgáshiány.

Hogyan éljük túl saját magunkat?
A valóságot a tudatunkkal érzékeljük, értelmezzük, de a világ milyensége a tudat, a psziché működésének feltétele, okozati képződménye – vagyis mindenki egyedileg éli, tapasztalja meg a valóságot. Ha azonban hibásan reagálunk, az rögzül, és később is „isszuk a levét”.

A HPV oltás súlyos mellékhatásai
A HPV elleni védőoltásról kezdettől fogva megoszlik az orvosok véleménye. Az oltóanyagot állítólag sosem tesztelték gyerekeken, és nem végeztek vizsgálatot arra vonatkozóan sem, hogy milyen mértékben csökkenti a méhnyakrák előfordulási arányát. Mellékhatásai azonban vannak...

Gerson-terápia a rák ellen
Tudósítónktól. Sokan hallottak már a főként a rákbetegségek gyógyításában forradalmi újításnak számító Gerson-terápiáról, amely a magyar származású Beata Bishopnak és munkatársainak köszönhetően nálunk is elérhető. Igaz, még kevesen mondhatják magukat gyógyult „gersonosnak”.

Mitől betegszünk, mitől gyógyulunk?
Mi a valódi oki gyógyítás? Mi az oka annak, hogy az emberek megbetegszenek, holott élhetnének egészségesen is? Miért inkább a betegséget választják? Hitem szerint a gyógyítás legfőbb eszménye az egészség gyors, kíméletes, szelíd módszerekkel történő, tartós helyreállítása.

Szereti ön az eperízű fűrészport?
Néhány éve úgy döntöttem, megpróbálok olyan ételeket vásárolni, amelyekben nincs tartósítószer vagy egyéb E-betűs anyag. Elmentem kedvenc hypermarketembe, és olvasni kezdtem a címkéket, amit korábban sosem tettem. Egyik kedves terméket a másik után tettem vissza a polcra...

Sertésinfluenza: hogyan védekezzünk?
Cikkünkben áttekintjük a sertésinfluenza-pánik hátterét. Szólunk az új vírus felbukkanásának hátterében meghúzódó, lehetséges okokról, a betegség tüneteiről és arról, érdemes-e gyógyszert vagy oltást alkalmazni. Ismertetjük a védekezés természetes módszereit is.

A szájüreg az egészség kapuja
A szájápolásról közhelyek nélkül is lehet beszélni, csak nem érdemes, mert a közhelyek abban segítenek, hogy természetessé tegyünk egy korábban számunkra nem természetes fogalmat. Ilyen közhely például, hogy „étkezések után moss fogat”. Mit is jelent a szájüreg higiéniája?

Gyógyítás rovásszimbólumokkal (3.)
Cikksorozatunk természetgyógyász szerzője a rovásszimbólumok titkaiba vezet be bennünket – konkrét esetek felidézésével. A befejező részben az információs víz elkészítéséről és alkalmazásáról, valamint méh- és mellciszta sikeres gyógyulásáról, távkezelésről olvashatunk.

Terjedőben az alternatív gyógymódok
Az USA számos kórházában együtt alkalmazzák a klasszikus nyugati orvoslást és az alternatív terápiákat. Rájöttek ugyanis, hogy mindenki jól jár: könnyebbé teszik saját munkájukat, és persze a betegnek is hasznára válik. Ezt a példát talán követhetné a magyar egészségügy is...

Gyógyítás rovásszimbólumokkal (2.)
Több ezer éve használ az ember gyógyításra, jó szerencse elérésére, tértisztításra, lakóházak védelmére különböző szimbólumokat, geometriai formákat. Cikksorozatunk természetgyógyász szerzője a rovásszimbólumok titkaiba vezet be bennünket – konkrét esetek felidézésével.

Gondolatok citromfű tea mellett
Egyre nyomasztóbban hat ránk a világgazdaság válsága, a negatív előjelek folyamatos emlegetése pedig mind feszültebbé tesz bennünket. Drágább lett sok árucikk, bizonytalanabb lett a jövő. De vigyázat, holnap is kell enni, fürdeni, melegben lenni, dolgozni, tanulni! Élni.

A terhességi hányás modern szemlélete
A terhességi hányinger és hányás, más néven „reggeli betegség” a nők legalább kétharmadát érinti a terhesség első három hónapjában. Ez a kellemetlen kísérőjelenség azonban igenis jó dolog, örüljön az, akinek van, és viselje el hiányát az, akinek nincs. A magyarázat meglepő!

Húsvét – növények, egészséges italok
A keresztény vallás egyik legnagyobb ünnepe a húsvét. Az élet győzedelmeskedik a halál felett, a feltámadásban rejlő mély vágy a megváltás alapgondolatát hordozza. A húsvét évszázadokon át megőrizte tavaszünnep jellegét is, számos népszokás, hagyomány kapcsolódik hozzá.

Gyógyítás rovásszimbólumokkal (1.)
Több ezer éve használ az ember gyógyításra, jó szerencse elérésére, tértisztításra, lakóházak védelmére különböző szimbólumokat, geometriai formákat. Ma kezdődő cikksorozatunk természetgyógyász szerzője az általa felfedezett rovásszimbólumok titkaiba vezet be bennünket.

Egy szülészorvos gondolatai a vízről
Mintegy másfél évszázada még a klóros víz – mint fertőtlenítő szer – mentette meg az anyák életét a gyermekágyi láz pusztító fertőzésétől. A klór, ha kisebb mennyiségben is, máig megmaradt ivóvizünkben a kórokozók távoltartására, alattomos, káros mellékhatásaival együtt.

Érvédő házi szerek
Napjainkban a világ fejlett országaiban szinte mindenütt a szív- és érrendszeri betegségeket tartják számon vezető halálokként. A népbetegségnek számító súlyos keringési problémákért többek között a helytelen táplálkozás, az elkényelmesedés, a stresszes életmód a felelős.

Eszköz az inkontinencia kezelésére
Megérkezett hazánkba az IncoStress, az az Angliában kifejlesztett eszköz, amely az elmúlt években a stressz inkontinenciától szenvedő hölgyek százezreinek oldotta meg a problémáját. Közép-Európában elsőként Magyarországon kapható ez a termék, amely végleges gyógyulást ígér.

Látásjavítás, szemtorna (3)
Hogyan gyakorolhatjuk a helyes látást? Miért nem segít a szemüveg? Valóban árt-e a szemünknek a tévé és a számítógép? Ezekre a kérdésekre ad választ szemtréner szakértőnk, aki megosztja velünk a „titkot” is: a megoldás kulcsa a napi néhány percnyi szemtréningezés. Megéri!

Látásjavítás, szemtorna (2)
A szemtréner szakértő összefoglalóját folytatjuk arról, mit értenek többnyire rosszul a látástréningezők. Nehezen tudjuk elfogadni – végrehajtani pedig még nehezebben –, hogy ne akarjunk nézni. Ha már van szemünk, használni szeretnénk. Csakhogy nem mindig kellene!

Mit árul el a nyelvünk? (2)
A nyelvdiagnosztikáról szóló írás első részében azt tudhattuk meg, mit árul el a hozzáértő számára, ha alaposan tanulmányozza nyelvünket. Fontos többek között a nyelvünk formája, színe, a nyelvbevonat vastagsága, az esetleges elváltozások helye. Nézzük most a részleteket!

Látásjavítás, szemtorna (1.)
A látástréning működik, de nehezen érthető, ha hagyományos, klisészerű gondolkodással szemléljük. Vén Péter szemtréner szakértő összefoglalja, mi az, amit többnyire rosszul értünk, segítve ezzel azoknak, akik természetes, egyszerű módszerrel szeretnének „sasok” lenni.

Mit árul el a nyelvünk? (1)
A gyógyító őseink által használt nyelvdiagnosztikának mára megmaradt csökevénye, amikor az orvos a nyelv lepedékességéről legfeljebb egy gyomorrontásra következtet. A nyelvvizsgálattal ennél pedig jóval több mindenről lehet tájékozódni: minden okhoz más „nyelvkép” tartozik.

Vigyázat, Kölyökpezsgő!
A felnőttekkel együtt ünneplő gyerekeknek találták ki, de azok is fogyasztják, akik szeretnének ugyan koccintani, de alkohol nélkül. Az alábbi példa alapján jó munkahelyi köszöntő ital lehet a Kölyökpezsgő. A baj csak az, hogy az orvos szerző elolvasta a címkét is...

Hogyan szedjünk antibiotikumot?
Az orvosok gyakran írnak fel antibiotikumot, sokan azonban nincsenek tisztában szedésük szabályaival, és ezzel veszélyeztetik egészségüket. Mikor lehet szükség e gyógyszerekre, mire vigyázzunk használatukkor, és hogyan ellensúlyozhatjuk a vegyi anyagok káros hatásait?

Influenza ellen: hagyományos módon
Megérkezett az influenzajárvány. A hagyományos kínai orvoslás az influenza elleni védekezésre főként a gyógynövényeket ajánlja, az immunrendszer megerősítését segítő táplálkozás mellett pedig fontos a nem túlfűtött, de páradús lakókörnyezet és annak ecetes fertőtlenítése.

Gyerekeknek szánják, tele cukorral
Egy neves amerikai fogyasztói magazin szerint az USA-ban kapható – és többnyire a gyerekeknek kínált – reggelire szánt pelyhek akár annyi cukrot is tartalmazhatnak, mint egy cukormázas fánk. Ilyen például a Kellogg's Honey Smacks, amelynek tömege gyakorlatilag 50%-ban cukor.

Kefires diéták
A kefires diéták elsősorban azoknak segíthetnek, akik rövid idő alatt akarnak lefogyni, és sokáig nem szeretnének emlékezni a fölös kilókra. Vagyunk így néhányan... Igyunk tehát kefirt – nagyon jót teszünk vele a szervezetünknek, hiszen ez az egyik legnépszerűbb diétás étel.

A koffeinmentes kávé is élénkít!
Érdekes felfedezésre jutottak a barcelonai egyetem kutatói: a kávé erősebben hat a férfiakra, mint a nőkre, és ezek a hatások már tíz perccel a kávéfogyasztás után jelentkeznek. Újabb adalék, hogy a feltételezésekkel ellentétben a koffeinmentes változat is élénkítő hatású.

Borogatások köhögés, torokfájás ellen
Hideg és szeles napokon gyakran kínoz minket torokfájás és köhögés, emellett jön, vagy itt is van már az újabb influenzajárvány. Megnyugtató lehet számunkra, hogy vannak olyan régi, jól bevált természetes gyógymódok, mint például a borogatás, amelyek gyors enyhülést hoznak.

A parányi kalciumőr
Az emberi szervezet azért is csodálatos, mert ha csupán egyetlen parányi részecskéje nem működik tökéletesen, máris jelez: baj van, tessék odafigyelni! Ilyen pici, lencsényi „részek” a mellékpajzsmirigyek, amelyeknek hibás működése akár súlyos betegségek forrása is lehet.

Népi módszerek, bevált gyógynövények
Télen fokozottan ki vagyunk téve a megfázásnak, a vírusoknak. A betegség legyőzésére gyorsan ható gyógyszerhez, gyakran antibiotikumokhoz nyúlunk, ezzel azonban csak legyengítjük az immunrendszerünket. Vegyük fel hát a harcot a megfázás ellen népi módszerek segítségével!

Teendők fagyás, kihűlés ellen
Az idén aztán nem panaszkodhatunk, hogy enyhe telünk van! A hideggel szemben a szervezet kétféle módon védekezik: csökken a perifériás vérkeringés, az izmok remegni kezdenek (vacogunk). Emellett létezik néhány trükk is, amelyekkel segíthetünk magunkon a zimankós téli napokon.

A nyelv is árulkodik a betegségünkről
Az ókori gyógyítók a betegségek megállapításakor sikerrel alkalmazták pácienseik külsejének megfigyelését. Ily módon sok hasznos információt lehet kapni a kéz, az arc, a nyelv, a bőr állapotának elemzésével. Érdemes tehát a tükör elé állni, és tanulmányozni a nyelvünket!

Vezet a magas vérnyomás
Évek óta népbetegség Magyarországon a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az allergia, a mozgásszervi betegségek. Hiába nő a megelőző programok száma, a legújabb adatok szerint ezek hatására nemhogy csökkenne, inkább gyarapodik az említett krónikus betegségben szenvedők száma.

A tíz legjobb öregedést gátló fűszer
Azok a gyógynövények és fűszerek, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak antioxidánsokat (főként fenolt), hatékonyan csökkentik a magas vércukorszint által okozott szövetkárosodásokat és gyulladásokat, illetve képesek megelőzni a szívbetegségeket és az idő előtti öregedést.

Méregtelenítés böjttel
Pitagorasz-tételét, miszerint a2 + b2 = c2, jól bevéstük az agyunkba, arról azonban kevesebbet tudunk, mi köze lehetett Pitagorasznak a böjthöz. Csupán annyi, hogy a nagy filozófus tisztában volt a kúra kedvező hatásával, és tanítványaitól is negyven napos böjtöt követelt.

Az egészségvédő mandarin
A mandarin a citrusfélék családjának képviselője. Citrus rokonaitól azonban nem csak C-vitaminban való gazdagságot örökölte. Ezenkívül a narancssárga labdácskákban van D-vitamin, amely véd az angolkórtól és K-vitamin, amely biztosítja a véredények rugal-masságát.

A mazsola mint titkos csodafegyver
Közismert, kedvelt csemege a mazsola, az édes szőlők aszalt változata. Előnye, hogy egész éven át használhatjuk, és nem csak süteményekben finom, hanem édesítésre is kiválóan alkalmas, természetes lehetőség a finomított cukor kiváltására. Az óvatosság azonban nem árt!

A csontritkulás, a „néma” betegség
Magyarországon ma népbetegségnek számít a csontritkulás, mégis kevesen tudják, hogy a betegség megelőzhető, a már kialakult folyamat pedig lassítható. A védekezést érdemes időben, minél fiatalabb korban elkezdeni. Az egészséges táplálkozás és a mozgás jó partner lehet ebben.

A sörpocak súlyos bajt jelezhet!
Kevesen tudják, hogy a hasi elhízás, vagyis a „sörhas” jelentősen növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések előfordulási arányát. A derék körül felhalmozódó zsírpárna, a „sörhas” a legveszélyesebb, mert ez a zsírraktár káros mennyiségben termel hormonszerű anyagokat is.

Alkohol a családban
Az alkohol már sok családot, kapcsolatot tönkretett, válások, családon belüli erőszak, erkölcsi, társadalmi „lecsúszás” okozója. Sok érintett azonban szégyenkezik, hallgat, vár, hogy valami majd csak megváltozik, minden jobbra fordul – ez azonban általában nem történik meg.

Hajszálon múlhat
A haj központi kérdés, amióta csak az ember tudatosan manipulálja a külsejét. A kopaszság helyett, ha lehetne, mindenki a dús sörényt választaná. A dús haj mindig is a fiatalságot és az egészséget jelentette, a hajhullás, a haj minőségromlása gyakran betegségről árulkodik.

Homeopátia: ...és a karaván halad
A legtöbb orvos csak legyint rá, ám az angol királynőnek saját homeopata orvosa van, Londonban homeopátiás kórház működik, a szelíd gyógymód igen elterjedt Franciaországban és Indiában. Nálunk is egyre többen élnek vele. Mostantól 3 új könyv segíti a tájékozódásukat.

Veszélyes ezüstkolloid, fülgyertya?
Olvastam egy írást „Veszélyes otthoni gyógymódok” címmel, és nem tudtam, hogy sírjak vagy nevessek rajta. Vajon a magukat gyógyítóknak nevező, ezerféle gyógyszert felíró szakemberek elfelejtették, hogy a természetes gyógymódoknak több ezer éves múltja, tapasztalata van?

Az immunerősítés a gyomorban kezdődik
A globális felmelegedés egyik „áldása”, hogy lassan összemosódnak az évszakok. Néhány éve jóformán már nincs se tavasz, se ősz – csak a naptárban, és egy kicsit a nyirkosságban, a ködben, az esőben. Szervezetünk azonban nehezen alkalmazkodik a hőmérséklet-változásokhoz.

Könnyebben elviselhető menstruáció
Tegnapi cikkünkben elemeztük, hogy a menzesz voltaképpen átok vagy áldás. Az biztos, hogy igénybe veszi a szervezetet, de az is, hogy nem kell feltétlenül gyógyszerekhez nyúlni, hanem a PMS enyhítésére kipróbálhatjuk a diétát, és élhetünk a természet adta lehetőségekkel.

Tévhitek a menzesz körül
A nők többségének életét – akár titkolja a társadalmi szokásoknak megfelelően, akár nem – többnyire megkeseríti a menstruáció és a vele járó több kellemetlen tünet. De vajon elgondolkodtunk-e azon, hogy a természet, a tökéletes alkotó, tényleg „ki akart szúrni velünk”?

Az életmentő Bee Gees-ritmus
Kritikus szituációban sokan nem merik elkezdeni az életmentő szívmasszázst, mégpedig többnyire azért, mert bizonytalanok a sérült mellkasára gyakorolt nyomás helyes ritmusában. Szívmegállás esetén pedig a helyesen elvégzett reanimáció háromszorosára növeli a túlélést!

Hanyag fodrász, lusta pedikűrös
Szinte mindenki jár fodrászhoz, kozmetikushoz, vagy igénybe veszi a pedikűrös, a manikűrös szolgáltatásait. Egyre többen mennek edzőterembe, szoláriumba, masszőrhöz is. De biztos-e, hogy ezekből a szalonokból mindig ugyanolyan egészségesen távozunk, mint ahogy bementünk?

A káposzta és társai
A káposztafélék késő ősztől egészen a tavaszi hónapokig fontos tényezői táplálkozásunknak. Bár sokan idegenkednek ezektől a téli zöldségféléktől, érdemes megbarátkozni a belőlük készült ételekkel, annál is inkább, mert némelyikük akár a gyógynövények közé is sorolható.

Az anorexiásnak az evés a halála
Az evési zavarok – mint az előző részben is írtuk – nem számítanak valódi szenvedélybetegségnek, sokkal inkább pszichoszomatikus betegségek, amelyek magukban foglalják a szenvedélybetegség jellemzőit is. Mi is például az anorexia, miért alakul ki és hogyan gyógyítható?

Immunerősítés étellel, mozgással
Télen erősödnek a jin, hanyatlanak a jang energiák. Az élőlények rejtekhelyet keresnek, majd téli álomba merülnek, hogy felhalmozzák életerejüket. Az ember is a természet része, így neki is követnie kell a téli felhalmozás alapelvét, vallja a hagyományos kínai orvoslás.

A szem táplálékai századok előtt és ma
Aki helyesen táplálja testét, jót tesz a látásának is. Ma az ételek elkészítésekor és feldolgozásakor azonban az eredeti, létfontosságú alkotóelemek részben vagy egészben megsemmisülnek, érdemes hát megfogadni néhányat az alábbi – évszázados és modern – tanácsok közül.

Evéskényszer: bulimia
Evés nélkül nem élhetünk, tehát az evés élet-halál kérdése. Az étel nem kábítószer, ám ha túl sokat vagy túl keveset eszünk, akkor ehhez a tényhez különleges érzések kapcsolódhatnak, amelyektől függésbe kerülhetünk. Ez azt jelenti, hogy az evéssel is vissza lehet élni.

A lovasterápia csodás lehetőségei
Mitől csodaszer a lovasterápia? Lovaglás közben az agy rögzíti a ló járásképletét, ami megegyezik a normál emberi járással. A lovon ülő sérült gyermek idegrendszerét olyan háromdimenziós inger éri, amelyet az agy befogad, és mozgásmintaként rögzít. Hihetetlen, de igaz!

Otthonunk – elektroszmog nélkül (4.)
Gondolt-e már arra, hogy számos betegség, probléma hátterében lehetséges kiváltó okként a lakásában található elektroszmog, illetve a földsugárzások különböző típusai húzódhatnak meg? Biztos-e abban, hogy Ön és gyermekei hálóhelye mentesek ezektől a káros hatásoktól?

A munkamánia
Időnként mindenkivel megesik, hogy szinte agyondolgozza magát, de fel sem merül benne, hogy munkamániás lenne. Az összes elismert, nagy karriert befutott példakép – a topmenedzserek, az élsportolók – sokat dolgozik, a munka jelenti a kulcsot a pénzhez és a sikerhez.

Szervi vagy lelki éjjeli ágybavizelés
Külföldi felmérések szerint az 5-6 éves gyermekek 15-20%-a pisil be éjszaka, ez a szám az életkorral csökken. A hazai kérdőíves vizsgálat ennél kisebb gyakoriságot jelzett. Ez azonban valószínűleg nem valós adat, mert nálunk sokan szégyellik bevallani problémájukat.

A játékszenvedély
Szinte mindenkivel előfordul, hogy időnként túl sokat dolgozik, netán olykor bedob néhány százast egy játékgépbe, vagy akkor is eszik, ha nem éhes. Ez a szermentes szenvedélybetegség – a kábítószeres szenvedélybetegséghez hasonlóan – veszélyes kényszeres függést jelent.

A mobil nem való gyerek közelébe!
Minden sejtünk folyamatosan küld és fogad elektromágneses jeleket. Ez a folyamat létfontosságú a szervezet egészének folyamatos működése szempontjából, de szervezetünk a fogadott „rossz” jelre akár úgy is reagálhat, hogy gátlástalan sejtnövekedést, sejtburjánzást indít el.

Mobiltelefon – ennyire veszélyes?
Agyunk működését vizsgálva megdöbbentő megállapítást tettek amerikai kutatók: az agyhullámok a térbe „kisugárzódnak”, és a rádióhullámokhoz hasonló működést mutatnak. Az agyból jövő hullámok hossza különböző, mintegy skálát képeznek, de hosszuk elhatárolható egymástól.

Csendesen szenvedő kényszerbetegek
Talán előfordult már velünk, hogy találkoztunk olyan furcsa emberrel, aki látszólag értelmetlen mozdulatokat ismételget, kapcsolgatja a villanyt, folyton ellenőrzi a zárakat, többször egymás után megmossa a kezét stb. Mi állhat e kényszeres tevékenységek hátterében?

A gyógynövények és a magas vérnyomás
Gyakori kérdés, hogyan lehet gyógyítani a magas vérnyomás betegséget gyógynövényekkel. Látszólag érthetetlen, de egyre gyakrabban találkozunk fiatal emberekkel, akiknek az életkora, vitalitással teli szervezete nem indokolja ennek a súlyos betegségnek a megjelenését.

Kemény víz – vesekő?
Sok reklámban láthatjuk, hogyan védjük mosógépünket, a túl kemény a vezetékes víz ellen. Arról azonban kevesebb szó esik, hogyan hat a víz keménysége (a benne oldott kalcium- és magnéziumsók) az emberi szervezetre. A kemény víz ugyanis vesekő-képződésre hajlamosít.

Szemrevaló helyett, dioptriák nélkül
Mindig azt hangsúlyozom: az agyunkkal látunk, a szem csak rásegít. Ezért állítom, hogy minden kis és komolyabb szemprobléma javításában sokkal nagyobb szerepe lehetne az öngyógyításnak, mint az orvosoknak. Jó volna végre megmosolyogni a szemüveg kizárólagos szerepét.

A jövő: mellrákszűrés termográfiával
A legfrissebb amerikai kutatások szerint egyáltalán nem nyilvánvaló, hogy a szigorúan havi önvizsgálat – amelyet előszeretettel javasolnak a hölgyeknek az Egyesült Államokban is – csökkenti a mellrákkal összefüggő halálozások számát. Ráadásul felesleges biopsziákhoz (szövetminta-vételeket) vezethet...

Sokféle alakban, különböző helyen
A szemölcs olykor pusztán szépséghiba, esztétikai probléma, de sokszor súlyos betegségek hírnöke is lehet. Bármely testtájon megjelenhet, de akármilyen ártalmatlannak látszik is, tanácsos mielőbb megmutatni szakembernek, hogy időben megelőzhessük a nagyobb bajt.

Készülődés tél előtt
Aki hajlamos rá, ősszel biztosan felszed néhány kilót, és szinte mindenkit elér kisebb-nagyobb nátha, influenza. Gyakoribbak az emésztőrendszeri panaszok is. Mindez nem törvényszerű – állítja a hagyományos kínai orvoslás. Mit tegyünk-együnk, hogyan készüljünk a télre?

Diabétesz: marad a megelőzés
A diabéteszről már háromezer éves papirusztekercseken is említést tesznek egyiptomi orvosok. Nem újkori betegségről, hanem tipikusan civilizációs jelenségről van tehát szó, amely az orvostudomány mai ismeretei szerint nem gyógyítható, „csak” megelőzhető, karbantartható.

Ne kenj tejfölt a sebre!
A balesetek statisztikájában előkelő helyen állnak azok, amelyek a háztartásokban esnek meg velünk. Megvágjuk, megszúrjuk magunkat, rosszabb esetben ránk fröccsen a forró olaj. Tudjuk-e vajon, mi a teendő? Íme néhány alapvető jó tanács sebesüléseink ellátásához.

Öröklődő herpeszvírus
Döbbenetes felfedezést tettek a Rochester Egyetem Orvosi Központjának kutatói: a szülők génjeik „segítségével” képesek átörökíteni a humán herpesz vírust (HHV-6) a gyermekeikre. A vírus részévé válik az emberi DNS-nek, tehát a csecsemő már a méhben fertőződhet.

A gyógyszer túl veszélyes?
A csukamájolaj csökkenti a fájdalomcsillapítók szükségességét ízületi gyulladások esetén – mondják a kutatók. Valóban ez a megoldás? Vagy fogyasszunk inkább krillolajat? Reumás ízületi gyulladásban mindkettő jobb a nonszteroidoknál, amelyek akár végzetesek is lehetnek.

Hazudok, tehát vagyok
Hogyan jobb élni? Ha mindig az igazságot tartjuk szem előtt? Netán hazugságokkal? Több közmondást ismerünk a hazugsággal kapcsolatban, például: A hazug embert előbb utolérik, mint a sánta kutyát. A Biblia egyik zsoltárában ezt olvashatjuk: „Minden ember hazudik.”

Vakbélműtét vaginán át
Forradalmian új sebészeti technika kifejlesztésén dolgoznak világszerte. A kulcslyuksebészetnek is nevezett, vér és heg nélküli eljárás hamarosan Magyarországon is megjelenhet.

Otthonunk – elektroszmog nélkül (3.)
A sorozat előző részében megismerkedhettünk a leggyakrabban előforduló alacsonyfrekvenciás elektromos terekkel. Most az elektroszmog „veszélyesebb” fajtáját, az alacsonyfrekvenciás elektromágneses erőtereket és a testben keletkező örvényáramok hatását mutatjuk be.

Fájó hát, sajgó derék
Az utóbbi száz évben – civilizációs ártalomként – tömegesen terjedő népbetegséggé váltak a gerincbántalmak. A gyógyítás nehéz, hosszadalmas, ezért a megelőzésre kellene jobban odafigyelni. A hazai fiatalok kétharmadánál már észlelhető valamilyen elváltozás.

Pótolható az eltűnt hajkorona
A hajhullást, a kopaszodást az emberek többsége általában a középkorú vagy idősebb férfiak problémájának tartja, holott a nőket legalább ennyire érintheti ez a kellemetlenség. Ráadásul nemcsak idősebb korban, hanem fiatalon is. Van, akin csak a hajátültetés segít.

Lézeres visszérműtét
– kevesebb szövődmény
A visszeresség ma már népbetegség, hiszen a felnőtt lakosság egyharmadát érinti. Kialakulásáért az öröklött hajlamtól, a túlsúlytól, a huzamos időn át végzett állómunkától, egészen a gyakori terhességig vagy a helytelen táplálkozási szokásokig sok minden okolható.

Rákkeltő anyagot mutattak ki
a csipszben és a sült krumpliban
Müncheni kutatók a rákkeltő glicidamidot mutatták ki a sült krumpliban és a csipszben. A glicidamid egyértelműen veszélyesebb, mint a burgonyából készült termékekben néhány éve felfedezett akrilamid, amelyre 2002 áprilisában svéd tudósok hívták fel a figyelmet.

Candida-fertőzés: holisztikus gyógyítás
A Candida albicans a Candida sarjadzó gombák osztályának leggyakoribb faja. Normál körülmények között is megtalálható a szervezetben, de a bél baktériumflórájának ellenőrzése alatt áll. Elszaporodása komoly egészségkárosodáshoz vezethet. Hogyan szoríthatjuk vissza?

Lelki szemeinkkel látunk
Talán a legvitatottabb kérdés a látástréningben az a csoda, amit a lelkünk ad a látáshoz. „...jól csak a szívével lát az ember”, mondja Saint-Exupéry kis hercegének a róka. Lelki szemeinkkel látunk, ott kopik meg lassan az éles látás, amit teljesen újra fejleszthetünk.

Otthonunk – elektroszmog nélkül (2.)
A cikksorozat első részében általában tekintettük át az elektroszmog témakörét. A továbbiakban megismerkedhetnek az otthonainkban előforduló, elektroszmogot okozó alacsonyfrekvenciás elektromos erőterekkel, azok hatásaival, felismerésükkel és a védelem lehetőségeivel.

Alvás- és figyelemzavarok gyógymódjai
A hólyagproblémák befolyásolhatják az agy működését is, mert az agyi aktivitás folyamatait megváltoztatva, az alvási ciklus megszakadásához és figyelemzavarokhoz vezethetnek. Így tehát egy rendellenesen működő szerv az egész szervezet működését befolyásolhatja.

A nyugtalan láb szindróma
– a népesség tizedének betegsége
A nyugtalan láb tünetegyüttes olyan neurológiai betegség, amelyet ellenállhatatlan, az alsó végtag mozgatására irányuló kényszer jellemez, s amely gyakran társul kellemetlen, olykor kifejezetten fájdalmas érzéssel. A betegség minden tizedik embernél felléphet.

Otthonunk – elektroszmog nélkül (1.)
Napjainkban a saját és családja egészségével törődő ember egyre gyakrabban találkozhat ezzel a kifejezéssel: elektroszmog. De mit is takar ez a rémisztően hangzó fogalom? Otthonunkban, munkahelyünkön valóban láthatatlan veszély leselkedik ránk? És mit tehetünk ellene?

Hol van a gyulladás?
Gyerekeknek is: Szomatoinfra
Itt az allergiás megbetegedések időszaka. Korunk civilizációs népbetegségének előfordulása az egész világon emelkedő tendenciát mutat. Az allergiás betegségek kutatása során bebizonyosodott, hogy nem csak az utóbbi évtizedekben meglévő kórformáról van szó.

Kelátterápia – előnyök és kockázatok
A kelátterápia az Egyesült Államokban engedélyezett kezelés nehézfém mérgezés esetén. Sokan úgy vélik, hogy ígéretesen kezelhető vele az autizmus is, bár ezzel az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer Hivatal (FDA) és a Betegségellenőrzési Központ (CDC) nem ért egyet.

Gének, erőkifejtés, szója, magnézium?
Ma sem látunk igazán tisztán, mi állhat Kolonics György rejtélyes szívhalálának hátterében. Tény: egyre több sportoló esik áldozatul, és szinte kizárólag férfiak. Alább két érdekes elméletet ismertetünk, szerzőik: Csáky István szójakutató és prof. dr. Török Szilveszter.

Tiltólistán az amalgám Amerikában?
Az utóbbi időben egyre többet halljuk, hogy amalgám fogtöméseinket ki kellene cseréltetni. Legutóbb én is ezt a tanácsot kaptam egy természetgyógyásztól. Bár a másik eljárás – a fehér tömés – még nagyon drága Magyarországon, érdemes végiggondolni a dolgot.

Vesekövet, érszűkületet okozó fehérje
A nanobaktériumok, rendkívül parányi méretük miatt, elméletileg nem is létezhetnének, hagyományos fénymikroszkóppal szinte láthatatlanok. Szaporodásukhoz a normál táptalaj helyett emlőssejttek vagy borjúvérszérum, valamint 5-10 százalék szén-dioxid jelenléte szükséges.

Árt-e a szemünknek az UV-sugárzás?
Tavaly már feszegettem ezt a kényes kérdést: árt-e a napfény vagy sem? Tömeghisztéria van-e a napszemüveg és a 200 az x-ediken faktoros kenőcsök mágikus hatása mögött, vagy jól megfontolt biznisz? Esetleg mindkettő? Mit tehetünk? Eleget tudunk az UV-sugárzás hatásáról?

Kemoterápia: eddig ismeretlen veszélyek
Döbbenetes hír látott napvilágot egy amerikai orvosi szaklapban: kutatók azt találták, hogy a kemoterápia során alkalmazott gyógyszerek mérhetetlenül károsak, többek között az agysejtekre is. Megkérdeztünk erről az állításról egy magyar szakembert.

A hasi görcsök szorításában
– van megoldás
Időnként szinte mindenkit gyötörnek gyomor- és hastáji panaszok: görcs, fájdalom, diszkomfort vagy más kellemetlen tünet. Ha e tünetek rendszeressé válnak, nagymértékben ronthatják a mindennapi életvitelt, munkavégzést. Az emberek kétharmada küzd ilyen panaszokkal.

Fejfájás, migrén
Aligha van olyan ember, aki legalább egyszer nem találkozott a fejfájással. Mások éveken át szenvednek visszatérő fejfájástól, illetve súlyosabb formájától, a migréntől. A jelenséget mindenki ismeri, hiszen bárkinek megfájdulhat a feje, akár egészséges, akár beteg.

A keleti és a nyugati orvoslás
– különbségek a betegségek kezelésében
Míg a hagyományos kínai orvoslás (TCM vagy HKO) a betegségmegelőzésre helyezi a hangsúlyt, és az embert egységes egészként kezelve vizsgálja a testi és lelki tüneteket, a nyugati orvoslásban a betegség, a gyógyszerek és a szervezet molekuláris vizsgálata van előtérben.

Miért tartják az agysebészek a mobilt
távolabb a fejüktől, mint mások?
Nemrég a CNN hírtelevízióban három neves agysebészt kérdeztek arról, miért nem tartják fülükhöz közel a mobiltelefont. A válaszolók mind arra hivatkoztak, hogy ez nem lenne biztonságos. A kijelentések a neves tévés személyiség, Larry King műsorában hangzottak el.

Hepatitis C: gyógyszer helyett
májgyulladásban hatékony a grépfrút?
A jelenlegi gyógyszeres kezelés alternatívájaként lehetséges, hogy a jövőben grépfrúttal vesszük fel a harcot a fertőző májgyulladást okozó Hepatitis C vírussal (HCV). A HCV a világ lakosságának 3%-át érinti, és a fertőző májgyulladás egyik fő okozója az USA-ban.

Tüdőrákot okozhat az E-vitamin?
Az E-vitamin – magas dózisban, táplálékkiegészítőként fogyasztva – növelheti a tüdőrák kialakulásának veszélyét. Egy kutatás során 77 000 embert vizsgáltak meg, akik napi 400 mg E-vitamint fogyasztottak. A vizsgált személyeknél 28%-kal nőtt a rák kialakulásának esélye.

A HPV-oltás fölösleges, a zöld tea
segít a HPV okozta szemölcsök ellen
„A zöld tea katechinjei (szinekatechinek) többszörös biológiai aktivitást mutatnak: egyebek között hatásos vírusellenes és antioxidáns tulajdonságaik vannak”, írják a kutatók az Obstetrics and Gynecology (Szülészet és Nőgyógyászat) folyóirat júniusi számában.

A titok – így gyógyította meg a szemét
dr. Bates, a látástréning „atyja”
A szemtorna kidolgozója jól dokumentálja könyvében (1920), milyen küzdelmes utat járt végig annak idején. Tudjuk, milyen sokan fogadták szkeptikusan meglátásait, és kollégái sem biztatták. Az első magyar látástréning könyv – 1929 (!) – is felidézi a heroikus munkát.

Előzzük meg a szívbetegségeket!
A diagnosztikai és terápiás lehetőségek folyamatos fejlődése ellenére a világ gazdaságilag fejlett országaiban, így Európában is, évtizedek óta a szív- és érrendszeri betegségek miatt bekövetkezett halálozás a leggyakoribb halálok. Lássuk a fő kockázati tényezőket!

Édes méreg – az aszpartám nemcsak
rákkeltő, hanem az agyat is károsítja
Az már korábban kiderült, hogy érzékenyebb embereknél az aszpartám idegrendszeri és viselkedészavarokat okozhat. A Pretoria és a Limpopo Egyetem kutatói most kimutatták, hogy ez a mesterséges édesítőszer kedvezőtlenül befolyásolhatja az agyban lévő enzimek működését.

Új utak az AIDS kutatásában
Egy WHO-előrejelzés az 1990-es évek közepén a világ lakosságát leginkább fenyegető betegségeként a szív- és érrendszeri problémákat jelölte meg. Az Egészségügyi Világszervezet a HIV-fertőzést csupán a tizedik helyre sorolta. Napjainkra igencsak megváltozott a helyzet.

Visszér és a kellemetlen gyulladások
A nyár kezdetével lekerülnek a lábakról a hosszú nadrágok, harisnyák. A látványból is kiderül, milyen sokan szenvednek a visszér betegségeitől. A gyógynövények között számos olyan található, amely segít a megelőzésben és a már kialakult visszérbetegség enyhítésében is.

Miért nem szabadulunk az allergiától?
A 20. század egyik legagresszívebben terjedő betegsége az allergia volt. A betegek létszáma sajnos folyamatosan és töretlenül nő az ezredforduló után is, miközben egyelőre kevés a remény a betegség megfékezésére. A lehetséges okokat járja körül cikkében Lóránth Ida.

Ma már a tengeri hal olajánál
jobb ómega-3-forrás is létezik
A tengerek védelmével foglalkozó Callum Roberts, az amerikai York Egyetem professzora azt jósolja, hogy 2050-ig a világ népessége felének le kell mondania a halakról mint táplálékról, hiszen a „medúzán és az iszapon” kívül nem marad más számára. De mi a baj a halakkal?

Stroke-kezelés: egyenlőtlen feltételek
A neurológiai betegségek általában a ritkábban előforduló rendellenességek közé tartoznak, így viszonylag kevés embert érintenek, ám aki valamely ilyen jellegű betegségben szenved, annak nagyon fontos, hogy korszerű kezelést, gyógyszereket kapjon.

Allergia, szénanátha ellen: szőlőmag,
Aloe vera, korallból kivont kalcium
A szénanátha ellen küzdők között mind többen érdeklődnek a természetes gyógymódok iránt. A hagyományos kínai orvoslásban (HKO) számos hatékony módszer ismert, így az akupunktúra, a galagonya, a gyömbér-, az Aloe vera- vagy a szőlőmag-kivonatot tartalmazó tea inhalálása.

Intsünk búcsút a fejfájásnak!
Sokan közülünk gyakorta szenvednek fejfájásban, különösen tavasszal jelentkezik hasogató, lüktető fejfájás, fényérzékenység, rossz közérzet és hasonló tünetek. Lássuk, milyen házi módszereket alkalmazhatunk a fejfájás enyhítésére, megszüntetésére – gyógyszer nélkül.

Az Alzheimer-kóros betegnek
felírt gyógyszer ront az állapotán
Kutatók attól tartanak, hogy az Alzheimer-kórban szenvedő betegek beszédképességének gyors romlásához nagyobb mértékben hozzájárulhatnak a számukra felírt gyógyszerek, mint maga a betegség. Az Alzheimer-kór leginkább a memóriát, a gondolkodást és a viselkedést érinti.

Kevésbé ismert lézeres szövődmények
A lézerkéses és a „párologtatásos” mikrosebészeti eljárásokkal, „futószalagon” végzett műtétet a volt Szovjetunióban dolgozták ki. Először szabad kézzel operáltak, ezt hozták át Magyarországra Arcibasevék és mások, hogy szinte percek alatt kisimítsák a homályos látást.

Vérszegénység
A vérszegénység sokakat érint, gyakran úgy, hogy nem is tudnak róla. A vér kevesebb oxigén szállítására képes, mint amennyire a szervezetnek szüksége van. A vérszegénység – hacsak nem történt súlyos vérveszteség – többnyire lassan, fokozatosan alakul ki.

Koraszülöttek terápiás célú hűtése
A koraszülés veszélyei közismertek. A csecsemők hagyományos, inkubátoros kezelésének olyan hátrányai voltak, amelyek későbbi életüket alapvetően meghatározták. Például látásromlást, kivételesen szerencsétlen esetekben vakságot okozott a koncentrált oxigénadagolás.

Titkokkal és tévhitekkel övezett kór
Az érintettek többsége fél beszélni a sclerosis multiplexről, az egészségesek közül pedig sokan még annyira sem vesznek tudomást róla, hogy megjegyezzék a nevét, vagy ne keverjék össze más betegségekkel. Így aztán nem csoda, hogy ez a betegség is félelmetes számunkra.

Hogyan gyógyítják az álmatlanságot
az ősi indiai ájurvéda módszereivel
Az „álmatlanság” tág fogalom, amelyet az orvosok és az alternatív gyógyítók az alvászavarok kapcsán használnak. Lássuk, hogy az ősi indiai ájurvéda a testalkatnak megfelelő dósák kiegyensúlyozásával, étrendi és életmódbeli változásokkal hogyan kezeli az alvászavart.

Szerencsét próbált Ámerikában
Portálunk szemtréner tanácsadója és állandó cikkírója egy Amerikába kivándorolt, valószínűleg magyar származású kisfiú látásának csodaszámba menő javulásáról ír. Az egyik szemére vak fiú több mint 80 éves sztorijára a Bates-dokumentumok között bukkant rá Vén Péter.

A méregtelenítés fortélyai, helyes
sorrendje és támogatásának módja
Dr. David Williams (orvos kutató, a természetes gyógymódok egyik legnagyobb szaktekintélye) szilárd meggyőződése: túlhajszolt életmódunk és a bennünket érő káros környezeti hatások miatt elengedhetetlen szervezetünk méregtelenítése – ha egészségesek akarunk maradni.

Ma sem elhanyagolható a tbc kockázata
A tbc fertőzéssel, a közhiedelemmel ellentétben, még a 21. században is számolni kell. Bár 1995 óta fokozatosan csökken az újonnan diagnosztizált esetek száma, az új fertőzések számát tekintve Magyarország még ma is „előkelő helyen” áll az európai listán.

Rákkeltő és egészséges húsféleségek
– hogyan válasszunk, mire ügyeljünk
Elég naponta csak fél pár virslit vagy 5 dkg kolbászt megennünk ahhoz, hogy jelentősen emelkedjen napjaink egyik legsúlyosabb rákbetegsége, a bélrák kialakulásának kockázata. Mindenféle feldolgozott húskészítmény, a sonka, a szalámi is veszélyes ebből a szempontból.

Elkerülhető a halálos kór
Hogyan védekezik a szervezetünk a rák ellen? Miért betegszik meg az egyik ember rákban, míg a másik nem? Mit tehetünk a tumorok kialakulásának megelőzéséért, illetve a gyógyulásért? Ezt világítja meg dr. Kulcsár Gyula pécsi biokémikus a vele készült videofelvételen.

Veszélyes vízivás?
Felröppent a hír, amit a magyar média is átvett, hogy a vízivás veszélyekkel jár számunkra, mert – úgymond – megterheli a vese működését. Természetgyógyász szerzőnk úgy véli, nem szabad hinni az amerikai nefrológus orvosoknak, hallgassunk inkább a józan eszünkre.

A kevés vagy rossz minőségű alvás is
okozhat magas vérnyomást
Leggyakrabban a stressz és a családban előforduló keringési zavarra való hajlam áll a magas vérnyomás hátterében. De vajon tudjuk-e, hogy az alváshiány, sőt a túl sok alvás is okozhat hipertóniát? Megfelelő, elegendő és jó minőségű éjszakai alvásra van tehát szükség.

Étrend-kiegészítők a gyógyításban:
még az orvosok sem látnak tisztán
Lassan egy éve hazánkban is alkalmazzák az EU-ban érvényes szabályozást az étrend-kiegészítők összetételéről, használatáról. Ennek megfelelően szigorúan meghatározták, milyen állítások szerepelhetnek a termékek címkéjén, mit szabad és mit tilos feltüntetni rajtuk.