
2023. máj. 28. (va) – Emil,Csanád
Archívum

Hogyan válthatjuk valóra a terveket?
Szilveszterkor évről évre sokan elhatározzuk, hogy változtatunk életünkön. Régi terheinket nem akarjuk magunkkal vinni az új évbe, ezért január 1-jét fordulópontnak tekintjük: mostantól felhagyunk rossz szokásainkkal. Okos felkészüléssel mindezt sikeresebben elérhetjük.

Hogyan győztük le a Bechterew-kórt?
Néhány hónapja írtuk meg, hogyan vette fel a harcot egy anya a gyógyíthatatlannak tartott kórral. Győzött. Kiderítette, „mindössze” hiánybetegségről van szó. Azóta elárasztják a kérdések, Lendvai Kata nem győz mindenkinek válaszolni, ezért saját „gyógymódját” itt közöljük.

Mi kell a gyógyuláshoz?
Az első részben a szerző feltette a kérdést: mennyire fontos, hogy milyen minőségű az életünk. Jobban figyelünk a halál elkerülésére, mint az élet értékeinek, ajándékainak felfedezésére, pedig attól vagyunk, maradunk egészségesek, ha megteremtjük a külső-belső egyensúlyt.

Legfőbb „javunk” az egészség
Mi foglalkoztatja leginkább a mai kor emberét? Beszélgetéseinkbe valahogy mindig beleszőjük, hogyan érezzük magunkat. Egymás üdvözlése után a leggyakoribb kérdés: hogy vagy? Sokszor panaszkodással töltjük meg párbeszédeinket, majd betegségeink részletezésébe kezdünk. Miért?

Újinfluenza: gyanús oltások
Immár kis hazánkban is több millió ember beoltására készülnek a H1N1 (újinfluenza) ellen. Reméljük, nem teszik kötelezővé az oltást, bár ez sem lehetetlen... A háttérben azonban olyasmi húzódhat meg, amihez képest egy Cook-krimi világa az ártatlanok földje – de agyonhallgatja a média.

Gyógyulás a Bechterew-kórból
Ezt a betegséget gyógyíthatatlannak tartják. Lehet lassítani a rosszabbodást, enyhíteni a tüneteket, a hivatalos orvoslás azonban tehetetlen. Az alábbi történet egy anya levele arról, hogyan vette fel a harcot – és győzött. Kiderítette, „mindössze” hiánybetegségről van szó.

Hogyan éljük túl eltemetésünket?
Ma már ez a kérdés megoldott, legjobb a hamvasztás – írja a bizarr témáról a szerző. De egykoron nemegyszer tetszhalottakat temettek el, akik aztán a föld alatt tértek magukhoz. Rossz belegondolni is... és mégis, van, aki képes eltemettetni magát önként – és túl is éli.

Átéltem, amikor minden elsötétült...
Továbbra is homály fedi, mi okozta a hétfői légi szerencsétlenséget, amelynek 4 magyar halálos áldozata is volt. Cikkünk mérnök szerzője néhány hónapja hasonló típusú gépen utazott volna, de indulás előtt hirtelen sötétbe borult minden, még a belső vészvilágítás sem működött.

Legyen választható a gyógyulás módja!
Kedves Barátaink! Közös európai petíció aláírására kérünk benneteket! A petíció szorgalmazza, hogy az Európai Bizottság tegye meg azokat a törvényhozói lépéseket, amelyek a nem-konvencionális (azaz kiegészítő és alternatív) orvosi tudományok jogos elismertetéséhez szükségesek.

Pánik
A szerző új kötete megkísérli eloszlatni azokat a hiedelmeket és hamis mítoszokat, amelyeket a pszichiátria, a gyógyszeripar és a média épített fel a pánik körül. A pánik fogalma az idők során elveszítette eredeti tartalmát, mára már nem több, mint ügyes marketingeszköz.

A gyilkos tudatmódosító gyógyszer
Mindenki értetlenül áll az eset előtt: a szülők nem értik, a tanárok nem értik, a pszichológusok nem akarják érteni, a rendőrök nem értik, a média sosem ért meg semmit. Tényleg – nem figyelték meg, hogy a riporterek szinte sosem értenek meg semmit? Figyeljék csak meg...

Állandó és változó szülői mesterség
A városban sétálva felfigyeltem egy szórólapra, amely a „szülői mesterségről” szóló továbbképzést és tréninget hirdette. Kíváncsivá tett, amit olvastam, ezért megkérdeztem Karsainé Soós Katalin trénert, instruktort, mentálhigiénés szakembert: mi az a szülői mesterség.

Most jól megváltoztatom az életemet!
Elhatároztuk most, tavaly, azelőtt, hogy tényleg megváltoztatjuk az életünket. Azután valami miatt nem sikerült. Vajon miért? Hol, kiben, miben lehet a hiba? Erre a kérdésre keresi a választ Szendi Gábor – a pszichológus szemével. Példáiban sokan magunkra ismerhetünk.

Min múlik újévi fogadalmaink sorsa?
Újévkor nagyon sokan elhatározzuk, hogy ezután majd másképp lesz, jobbak, szebbek, bölcsebbek leszünk. Csakhogy a megszokott viselkedésmódunkon rendkívül nehéz változtatni. Az ok: általában többet tételezünk fel magunkról, mint amennyit valóban meg is tudunk valósítani.

Isten az agyban
A szerző ezúttal a lélek, a hit és a vallás titkairól osztja meg gondolatait az olvasókkal – a tőle már megszokott remek stílusban. Vajon miféle kapcsolat lehet a hit és az agyműködés között? Milyen folyamatok zajlanak az agyban az istenélmény vagy a meditáció alatt?

Békeoszlopok és -szimbólumok Japánból
Az ember is – mint a növény – arra fordul, ahonnan fény és melegség sugárzik rá. Sajnos korunkat a mindennapok elszürkülése, az emberek egymástól való elhidegülése, önzése veszélyezteti. Jómagam belülről vezérelt késztetéssel más utat kerestem. A Sors megadta számomra.

Potencianövelők: virágzó feketepiac
Magyarországon is virágzik a hamisított potencianövelők piaca, pedig terjesztésük, árusításuk gazdasági bűncselekménynek számít. Vannak terjesztők, akik az interneten kínálgatják portékájukat, mások az utcán árusítanak, megint mások újságban hirdetik a „csoda” elérését.

Merre tovább, világgazdaság?
Zajosak mostanság a tőzsdék, egymást érik a szakértők, akik megmondják a frankót. Mindennap megígérik a délelőtti hírekben, hogy most már kifelé megyünk a válságból, estére meg általában kiderül, hogy a helyzet rosszabb lett. Magyarország közben a csőd közelébe jutott.

Mitől színesek az őszi levelek?
Egy ősi indián legenda szerint az égi vadászok megöltek egyszer egy medvét. Az állat vére az őszi égből az erdő fáira hullott, ezért válik ősszel sok növény levele pirossá. Mások sárgák lesznek, mert az égi lakoma során a medve húsából lecsöpögő zsír sárgára festette őket.

Tanárok öröme: interaktív tábla
Közhely, hogy oktatási rendszerünk javításra szorul. Tapasztalom ugyanakkor, hogy hat évfolyamra egyetlen füzet jár, hogy szünetben az épületek között kell ingázni, eközben az iskola olyan modern eszközzel rendelkezik, amellyel javítani lehetne a diákok tanulási kedvét.

Pneumococcus: valóban érdemes oltani?
Az oltani-nem oltani témakörrel nem először foglalkozunk. Most megint rákényszerülünk, ezúttal a nagy kampány kíséretében beharangozott és ajánlott, de egyelőre nem kötelező Pneumococcus elleni védőoltás miatt. Immár konkrét orvosi és etikai aggályok is felmerülnek.

Fizetett szövődmények
Amerikai egészségbiztosítási szakemberek készítettek egy listát azokról az orvosi műhibákról, amelyek előfordulása esetén nem hajlandók megtéríteni a betegek kórházi költségeit. Mi a helyzet itthon? Mit fizet a biztosító, mit nem? Az OEP képviselője válaszol.

Szex a mentőben?
A blogomban felvetett egyik téma kapcsán egy olvasóm küldte el történetét. Remélem, nem általános, ahogy a pszichiáterek és pszichológusok által elkövetett szexuális zaklatások sem mindennaposak. De egy eset is sok: rávilágít a betegek kiszolgáltatott helyzetére.

A házasság – ami a könyvemből kimaradt
A nő felemelkedése és tündöklése című új könyvem tudna kétszer ilyen vastag is lenni. Amit az olvasó kézbe kap, az arról szól, mi tudott belekerülni, ami pedig a szerző fejében van, az arról, mit gyömöszölt volna még bele szíve szerint. Ez tehát amolyan „pótfejezet”.

Energiaválság után járvány és éhínség?
Igen érdekes tanulmány kering a neten. Szerzője Hetesi Zsolt asztrofizikus, az ELTE tanára. Előrejelzése szerint csupán évek kérdése, és az erőforrások zsugorodása miatt összeomlanak a jelenlegi társadalmak. De mi jön utána? Zavargások, járványok, éhínség?

OPNI 2005 – pszichiátriai
horrortörténet napjainkban
Mit szólna, ha berántanák egy szobába, lefognák, azt állítva, Ön pszichotikus állapotban van, s minél inkább szeretne szabadulni, hol tiltakozva, hol könyörögve, annál inkább semmibe vennék szavait, letepernék, beinjekcióznák, és egy zárt osztályon ébredne fel?

A nő felemelkedése és tündöklése
A most megjelent kötet az evolúciós pszichológia nézőpontjából elemzi Nő és Férfi kapcsolatát. Bizonyítja, hogy férfiközpontúnak hitt világunkban valójában a Nő a titkos mozgató. A szerző Szendi Gábor klinikai szakpszichológus, a Natúrsziget portál állandó szerzője.

Fiatalság, erő, egészség? Röviden: DHEA
Nem tudom, Ön milyen életet tervezett be magának, én speciel hosszút és egészségeset. Ha hasonlóan vélekedünk erről a projektről, az alábbi cikket javasoljuk kivágni és megőrizni. Ha viszont az Ön tervei közt a fokozatos elsorvadás, az elhatalmasodó depresszió szerepel...

Dr. Czeizel Endre a zseni születéséről
Az Interpressz Magazin által szervezett rendezvény vendége ezúttal Dr. Czeizel Endre orvos-genetikus volt, aki a (magyar) géniuszokról, illetve a géniuszvesztés okairól tartott előadást. A nemzetközi hírű orvos-genetikus évtizedek óta kutatja a „zseniség mibenlétét”.