
2023. jún. 8. (csü) – Medárd,Zaránd
Archívum

Újdonság: bőrszépítő zuhanyrózsa
Akár méregdrága pakolásokat, krémeket is helyettesíthet az az új termék, amely az otthoni zuhanyrózsákba „varázsolja” a C-vitamint és a turmalin-kerámia jótékony, bőr- és hajtápláló hatását. A zuhanyrózsa lággyá teszi, vitaminnal dúsítja a vizet, puhítja, gyógyítja a bőrt.

Főzzünk frissből – szeretettel
Új színfolt jelent meg a szakácskönyvek világában: Hémangi egyaránt szól azokhoz, akik vagy most ismerkednének vegetáriánus ételekkel, vagy már gyakorló húskerülők. A könyv elegyíti az indiai és a magyar konyha legnemesebb hagyományait, receptjei érdekesek, ínycsiklandók.

Vegyen fel autójába gyalogosokat!
Szmogriadó várható Budapesten, vasárnaptól korlátozhatják a forgalmat. Nem segít a helyzeten a BKV-sztrájk sem, mert sokkal többen indulnak útnak autóval, ami növeli a légszennyezettséget. A fővárosiak máris mozgalmat indítottak: akinek van hely a kocsijában, vigyen el másokat!

Telefonszám és egy falat kenyér
Kering az interneten egy levél, amelyet kivételesen mi is közlünk. Arra kérjük látogatóinkat, hogy lehetőségeik szerint segítsenek. A hajléktalan, éhező embereknek így télen, kemény hidegben minden falat segítség lehet, és egyetlen telefonhívásunk is megmentheti az életüket.

Napelemes cserép a hidrogénfalu házain
A napelemes tetőcserép szabadalmaztatott magyar találmány, ezzel fedik a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében épülő falu házait. Bükkaranyoson ugyanis zöldenergiás építkezésbe fogtak: a már meglévő szélturbinák és biogáztelepek mellett a napelemes cserepek is áramot termelnek.

Paleolit táplálkozás – kőkori étrend?
Új könyvvel jelentkezett a szerző, akitől megszoktuk, hogy komoly tényekkel alátámasztott művei sokszor „felforgató” elveket tartalmaznak. Most a táplálkozásunkat vette célba – a tőle ismert szórakoztató, olvasmányos stílusban. Sokan már el is kezdték étrendjük átalakítását...

Az oxigénes víz gyógyító ereje (2.)
Az első részben szerzőnk ismertette találmányát, a szuperoxigénes vizet és annak jótékony hatásait. Most megtudhatjuk, hogyan hat az „oxigénbomba” az egyes betegségek esetében, miként lehet sokszor kiegészítő terápia, és hogyan növelhetjük szervezetünk oxigénellátottságát.

Az oxigénes víz gyógyító ereje (1.)
Tízezer éve a Föld légkörének oxigéntartalma még 38%-os volt, mára az arány 21%-ra csökkent. Vérünk kevesebb oxigént szállít, ezért szerveink, szöveteink állandó oxigénhiányban szenvednek, ez pedig sok betegség forrása lehet. Szerzőnk találmányával a megoldást kereste.

Csontvelő-transzplantáltak karácsonya
A budapesti Szent László kórházban működő Őssejt Alapítvány évente megrendezi az intézményben kezelt csontvelő-transzplantált és veleszületett immunhiányos betegségben szenvedő gyerekek karácsonyát. Az idén 80-100 gyerek ünnepelt együtt szüleivel és az osztály dolgozóival.

OItási kampány – egy szókimondó doki
Dr. Keszthelyi Gyula blogjában így mutatkozik be: háziorvos
vagyok. Belülről látom azt, amiről az újságok kívülről írnak… A téma? A
kórházak. A körzet. A rendelő. A bűzlő magyar egészségügy. – A tardi
családorvos a mostani oltási kampányról is súlyos aggályokat fogalmaz meg.

Bizonytalan szülők, tanácstalan orvosok
Már a legtöbb érintett családhoz eljutott az a levél, amelyben az ÁNTSZ a szülők, gondviselők hozzájárulását kéri gyermekük beoltásához a H1N1 vírus ellen. Ám a papír félrevezető, mert csak igen választ lehet adni rá. Baj van a szülők egyébként kötelező tájékoztatásával is.

Pénztárcakímélő tanácsok
Ki ne szeretne kevesebb fűtés- vagy villanyszámlát fizetni? Jó lesz, ha megszokjunk, hogy mind többször hallunk, olvasunk a takarékosságról, mert az utóbbi évtizedekben bizony elfelejtettük a „sok kicsi sokra megy” elvét. Kíméljük a pénztárcánkat, ne fizessünk feleslegesen!

Beszélő ruha, gumiékszer
A szemét, a saját szemetünk mindenütt ott van: az utcákon, az illegális lerakókon, a parkokban, erdőkben, fesztiválok színhelyén. A szennyezés hatásait már tapasztaljuk a szélsőséges időjárási változásokban, a mind furcsábban változó évszakokban. Nézzünk szét a SzemétVilág-ban!

2012 - Armageddon vagy új kezdet?
Szeptember 12-13-án Lee Carroll, a Kryon nevű lény világszerte népszerű amerikai közvetítője hazánkba látogat, hogy előadást tartson a világban zajló változásokról. Mit adhat nekünk, magyaroknak a világ másik felén élő, problémáinkról valószínűleg mit sem sejtő médium?

A hívószó: Mantra
Van egy iskola Magyarországon, ahol még vidéki emberek is olykor meglepődve üdvözlik egymást: – Te is ide jársz? Van egy iskola Budapesten, amelynek társaságban elég a nevét kiejteni, és valaki rögvest felkiált: – Nem mondod! Te is ott végeztél? A neve fogalom: Mantra.

Szeretne olcsóbban vásárolni?
Ki ne örülne annak, ha kevesebbet kell költenie a mindennapi élelemre? Nem szorul magyarázatra, miért váltak hamar sikeressé a szociális boltok. Itt a friss áru közvetlenül a polcra kerül, jól jár a vásárló és a kereskedő is, hiszen a jóból, olcsóbból több fogy. Ilyen egyszerű.

Zene, sör és hulladékgyűjtés
Hogyan illik össze a hideg sör, a koncertek és a szelektív hulladékgyűjtés? Remélhetően úgy, ahogy tavaly is: a nyaraló fiataloknak rengeteg szemetet, műanyag palackokat, aludobozokat sikerült összeszedni. A jutalmuk az idén étkezési utalvány, naptej, legyező vagy szolár lámpa.

Egészségeseket ezentúl nem operálnak?
Elcserélt leletek, tévedésből megoperált betegek, olvashatatlan diagnózisból eredő „félregyógyítás”. Ezek a hírek mindig országos felzúdulást keltenek. Az új azonosítási rendszerrel az ilyen hibák kiküszöbölhetők lesznek, a kórházak pedig spórolhatnak – ígérik a szakemberek.

Akkreditált felnőttképzés és tanácsadás
A Természetes Gyógymódok Egyesület holisztikus képzést kínál. Az a cél, hogy a tanulást választó felnőtt diákok tudatosan törekedjenek önismeretük fejlesztésére, a testi-lelki harmónia elérésére, és tudásukkal képessé váljanak az egészség megőrzésére és helyreállítására.

A nyelv többé nem akadály
Az utóbbi évtizedekben a számítógépek folyamatos térnyerését követhettük nyomon az élet valamennyi területén, ez alól már az angol nyelv használata sem jelent kivételt. Ezután – a nyelvtudástól függetlenül – bárki élvezheti az idegen nyelvű kommunikációt.

Gazdag családi program a Millenárison
A „Viva la Vita! – Fesztivál nekünk” című esemény célja, hogy felhívja a figyelmet az egészséges táplálkozás, a testmozgás fontosságára, az optimista életszemlélet, a belső harmónia megteremtésére, a baba-mama kapcsolat fontosságára. Az esemény fővédnöke Szulák Andrea.

Rossz alvás, veszélyes horkolás
Van, aki nem is tud arról, hogy alvása nem megfelelő. Nem is gondol arra, hogy a napközbeni fáradtság, levertség, feledékenység oka a nem megfelelő minőségű alvás. Számos ébrenléti betegségünk okát pedig az alvásban kellene keresnünk, így a megelőzés is egyszerűbb lehetne.

Ami biztosan nem hat: a BCG-oltás
Többször írtunk már a védőoltásokról, azok valós vagy vélt hasznáról, illetve káráról. A vélemények továbbra is eltérnek, vannak, akik szó (és gondolkodás) nélkül viszik oltani a gyermeküket, és egyre többen vannak, akik szeretnék törvényesen is elkerülni a kötelező oltást.

Nem csak teher alatt nő...
Hazánkban 1914-ben ünnepelték először a nőket. Csaknem egy évszázada ünnepeljük ezt a napot annak emlékére, hogy 1857. március 8-án New Yorkban 40 ezer textil- és konfekcióipari munkásnő sztrájkolt a béregyenlőségért és munkaidő csökkentésért. Ennyire nem változott a világ?

Mi lesz veled, bioenergetika?
Nemrég írtunk arról, hogy tavasszal módosítják a természetgyógyászok tevékenységét szabályozó törvényt. A tervezettek értelmében tilos lesz például a bioenergetikai kezelés. Mit mond erről gyakorló, tapasztalt, többek között ilyen módszert is alkalmazó tanácsadónk?

Nincs többé bioenergetika?
Több mint három éve elkészült a hazai természetgyógyászok tevékenységéről szóló jogszabály módosításának tervezete, ám a hatályba lépése különböző okok miatt elmaradt. A jogalkotókhoz közel álló, megbízható forrás szerint idén tavasszal érvénybe lépnek a változások.

Jöhetne már a biomassza
Megtörhető lenne a nagy földgázkitermelők monopóliuma, és a fosszilis energiahordozókat tekintve csökkenhetne Európa importfüggősége. A megoldás: a megújuló energiaforrások felhasználásának alternatív módszereinek alkalmazása. Fontos szerepet játszhatna például a biomassza.

Palackrogyasztó
Megoldás várható végre a lassan mindent elborító műanyag palackhegyek eltüntetésében, vagy legalább a csökkentésében! Az eldobható műanyag palackok zsugorítása ugyanis egyszerű géppel elvégezhető, így az összeolvadt palackok könnyen összegyűjthetők és újra hasznosíthatók.

Magyarországon újra honosak a hódok
Nemrég öt hódcsaládot, összesen 14 példányt telepített a Tisza árterébe Tiszatarján közelében a WWF Magyarország. Ezzel lezárult a több mint tíz éve tartó hód-visszatelepítési program, így Európa legnagyobb testű rágcsálói 150 év után újra itthon vannak vizeinkben.

Mi rejtőzik a gyümölcsjoghurtban?
A joghurtot egészséges termékként tartja számon a közfelfogás, különösen azok után, hogy a reklámok szerint kalciumban és fehérjében gazdag, segíti az emésztést, emellett a fogyókúrázóknak is ajánlott. Nem minden (gyümölcs)joghurt egészséges azonban, ami annak látszik.

Lánchídi séta a mellrák ellen
A mellrák elleni küzdelem jegyében október 5-én hetedik alkalommal rendezi meg az Egészség Hídja Összefogás a Lánchídi sétát és Rózsaszín Egészségnapot. Az immár hagyományossá vált rendezvényre várják az érintetteket és a támogatókat.

Vezető halálozási ok a prosztatarák
Európában és az USA-ban a férfiak egyik leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedése a prosztatarák, mely a férfiak daganat okozta halálozási statisztikájában – országtól függően – a 2. vagy 3. helyen szerepel. Az 50 év feletti férfiak a legveszélyeztetettebbek.

Démétér-díj a gyermekek gyógyításáért:
szeptember 30-áig várják a jelöléseket
Idén először adják át a Démétér-díjakat. A díjat a daganatos megbetegedésben szenvedő gyerekek gyógyulása iránt elhivatott, áldozatkész kórházi csapatok, orvosok és szakképzett ápolók mindennapi munkájának elismerése céljából hozta létre a Démétér Alapítvány.

Mit ér a kutató, ha magyar?
A Szegedi Tudományegyetem kutatói világszerte elismertek, keresettek. Az SZTE Általános Orvostudományi Kara Biokémiai Intézetének igazgatójával, Dux László professzorral az intézetben folyó munkáról, a pályakezdők lehetőségeiről, a tudomány presztízséről beszélgettünk.

Augusztus 30-31.: XII. Vegetáriánus
Fesztivál – nem csak zöldevőknek
A rendezvényt nem csupán vegetáriánusoknak ajánlják, inkább azoknak, akik szeretnének egészségesebben étkezni, de nem tudják, hogyan kezdjék el, nem tudják, milyen alapanyagokat hol szerezzenek be, milyen új receptekkel dolgozhatnak, és mit tehetnek az egészségükért.

Jegesmedve, napelemes autóval
Augusztusban napelemmel ellátott teherautóján ismét útnak indult a WWF színeiben a jegesmedve, hogy interaktív programok segítségével mindenki megismerhesse, mit tehet az éghajlatváltozás és a sarkvidékek olvadása ellen. A klímaturné 5 várost és Budapestet érinti.

Amikor az orvos állva váratja betegét
Folyosókon kóborló betegek, szigorú hierarchia, „rendőrpertu”, a vizit megkomponált koreográfiája. Néhány címszó abból a felmérésből, amely orvostanhallgatók élményeit és tapasztalatait összegezte több rendelőben és kórházban. Lássunk néhány tanulságos megállapítást.

„Megkövesedett, hierarchikus rendszer”
A Magyar Gyermekgyógyász Társaság a közelmúltban Győrött megalapította érdekvédelmi szekcióját. A nálunk példa nélküli kezdeményezés célja egyrészt a gyermekgyógyászok helyzetének általános javítása, másrészt a gyógyító munka minőségének, hatékonyságának növelése.

Nincs hatékony leszoktató program
A most zárult uniós program megállapításai szerint 2030-ra 17 ezerrel kevesebb szív- és érrendszeri betegség, tüdőrák és agyvérzés következnék be, s 4 ezerrel kevesebben halnának meg e nyavalyák miatt, ha csupán 10 tagország lakossága 3%-kal csökkentené a dohányzást.

Fogytán a Tisza vize?
Drámaian átalakulhat az Alföld képe 2015-re, ha a Tisza vizét öntözésre használjuk el. A WWF az árvízi víztöbblet visszatartását, a szétterített vízzel folytatott ártéri gazdálkodást javasolja. A nemzetközi szervezet értékelése árvíz idején még inkább megfontolandó.

Több évtizedes szünet után újra terjed
a szifilisz – sok a rejtőzködő beteg
Megint beigazolódott, hogy nincs új a nap alatt: megint itt a már elfelejtettnek hitt szifilisz. A budapesti Semmelweis Egyetem Bőrklinikájának Nemibeteg Centruma a közelmúltban hívta fel a közvélemény figyelmét az intenzíven támadó, szexuális úton terjedő betegségekre.

Lesújtóan rossz magyar szájhigiéné:
700 ezren egyáltalán nem mosnak fogat
Kísérleti programba kezdett az Országos Egészségfejlesztési Intézet a szájüregi daganatok szűrésére. Az alapellátásban történő ajak- és szájüregi daganatszűrés egyedülálló kezdeményezés: célja a figyelemfelkeltés, hisz megdöbbentően sokan halnak meg ebben a betegségben.

A stressz bennünk van
Ha jól ismerjük fel a helyzeteket, ha nem önzésből vagy hiúságból reagálunk a konfliktusokra, hanem józanul döntünk, ha időt szánunk önmagunk fejlesztésére, akkor jó az esélyünk arra, hogy elkerüljük a munkahelyi stresszt – mondja dr. Csernus Imre pszichiáter.

Veszélyes a főváros levegője
Budapest levegőjének minősége veszélyezteti a városban élő és dolgozó emberek egészségét, rongálja a természetes és az épített környezetet egyaránt. Erre hívta fel a figyelmet a Green Capital független európai környezetkutató szervezet magyarországi képviselete.

Feljövőben a kokainfogyasztás
Magyarország 2004-es uniós csatlakozása óta megsokszorozódott a hazánkba érkező drogküldemények mennyisége és száma. Míg korábban jórészt csupán tranzitországként vettünk részt a drogforgalomban, évek óta egyre tekintélyesebb a célállomásként betöltött szerepünk is.

Veszélyes hulladékká válhat
a gyógyszer − vissza vele a patikába!
Magyarországon a lakosság a múlt évek kampányai hatására a keletkező gyógyszerhulladék 25-30 százalékát már a gyűjtőkonténerekbe dobja. Ez csaknem 3000 helyszínen lehetséges. Ám az évi 600 tonna hulladéknak csaknem háromnegyede még mindig a kommunális szemétben köt ki.

Miért nem megyünk rákszűrésre?
A vártnál – tervezettnél – jóval kevesebb ember jelenik meg a különféle rákszűrő vizsgálatokon, a nyilvántartás nem egyértelmű, a szűrések nem elég hatékonyak. Többek között ez derül ki az onkológiai szűrőprogramokkal foglalkozó, május végén közzétett ÁSZ-jelentésből.

Otthoni ápolás helyett inkább kórház
Egy adott település egészségügyi szolgáltatásának minősége szorosan összefügg a szociális alapszolgáltatások színvonalával. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2007-es jelentése az önkormányzatok szociális alapszolgáltatási tevékenysége ellenőrzésének eredményeit rögzíti.

2010-re nálunk is tilos közterületen
A passzív dohányzás egészségkárosító hatásának csökkentésére az EU egyre több tagországában tiltják meg a közterületi dohányzást. Legutóbb, idén január elsején Franciaország és 8 német tartomány csatlakozott a tiltó tagállamok csoportjához. Hamarosan mi következünk.

Zöldség-gyümölcs – melyiket vegyük?
Ez idő tájt igen aktuális a friss zöldségek, gyümölcsök növényvédőszer-maradványainak vizsgálata, ám a feldolgozott termékekben is maradhat vegyszermaradvány. Minden termelő köteles (lenne) kivárni a szermaradványok elbomlási idejét, csak utána adhatná tovább az árut.

Pontos tervezés, biztonságos műtét
Jó hír mindenkinek, aki életében kénytelen volt már szembenézni a fogorvosnál a sivító fúróval, csiszolóval, hogy koronát, fogpótlást tegyenek elromlott fogaira: a rohamosan fejlődő technika belátható időn belül száműzheti a rendelőkből a „betegkínzó” eszközöket.

Lélek és test – fotográfus mesterek
Kertésztől Mapplethorpe-ig
A fotográfiatörténet legjelentősebb művészeinek alkotásai láthatók a Szépművészeti Múzeumban június 6-án nyílt kiállításon. Baán László főigazgató szerint az intézmény első fotótörténeti kiállítását csak egy ilyen nagyszabású kollekcióval volt érdemes elkezdeni.

Magyarország szerint
se legyen több erdőirtás!
Bolygónk erdeinek irtása minden erőfeszítés ellenére veszélyes mértékben folytatódik. Évi 13 millió hektárnyi erdő pusztul el, ami percenként 36 futballpálya területének felel meg. A legsúlyosabb pusztítás éppen a Föld tüdejét jelentő trópusi esőerdőkben megy végbe.

25 milliós műszerbeszerzési pályázat
Idén ötödik alkalommal hirdették meg a műszerbeszerzési pályázatot gyermekgyógyító intézményeknek. A K&H Csoport gyógyvarázs programjának pályázati keretösszege 2008-ban 25 millió forint, az egyes intézmények pedig 5 millió forint értékű műszert igényelhetnek.

Átlagon felül tiszta a Balaton,
de aggasztó, hogy megjelent az amurgéb
Május közepén a Balaton vize átlagon felül tiszta volt. A vízben oldott és az algák szaporodásához szükséges makrotápanyagok (foszfor és nitrogén) koncentrációja a tó nyílt vízében és a befolyókban is rendkívül alacsony. Veszélybe került viszont a védett lápi póc.

Minden negyedik gyulai nő depressziós
Több kistérség lakóinak vizsgálata elgondolkodtató eredményeket mutat. Minden harmadik embernek magas a vérnyomása, a 65 éven felüliek harmada cukorbeteg, és a jó levegő ellenére minden tizedik lakos asztmás. Gyulán lakik a legtöbb, Tamásiban a legkevesebb depressziós.

A szívátültetéstől az arteriográfig
A szív- és érrendszeri betegségek és a miattuk az érintettek életének delén bekövetkező, idő előtti halálesetek magas aránya világszerte nagy gondot jelent a fejlett országot egészségügyi rendszereinek. Cikkünkben áttekintjük az új diagnosztikai és terápiás eljárásokat.

Magyarok zavaros énképe a súlyukról,
mindinkább fenyegető kövérség
A TÁRKI (Társadalomkutatási Intézet) nyilvánosságra hozta kutatási eredményeit a magyarok saját testükről alkotott képének vizsgálatáról. Ebből világosan kiderül, nálunk is érvényesül, ami a fejlett országokban: a lakosság tömegesen és viszonylag rövid idő alatt hízik.

A puszta vándorainak képes krónikája
A National Geographic magyar leánya, a Geographia Kiadó pompás könyvet jelentetett meg a könyvfesztiválra. Radisics Milán 3 évig járta a Hortobágyot és fotózta az Alföldön – és szerencsére már másutt is – a magyar szürkét, és egyedülálló kötetet tett le az asztalra.

Nagymama- és unokaközvetítő a neten
Sok előnye van annak, ha az ember tagja egy levelezőlistának. Az egyik: olyan információkhoz jut, melyekről egyébként nem tudna. Például hogy két ember (Heinold László és Szabó Gábor) megálmodta és megalapította a Nagymama Alapítványt. Mottójuk: „nagymamát vidékről”.

A távmunka előnyei és buktatói
Ki a jó női távmunkás és ki a jó női távmunka menedzser? Ezzel a címmel zajlott távmunka témában a második konferencia április 23-án a MINők (Magyar Internetező Nők Egyesülete) szervezésében. Rövid értékelés: számos hasznos információt, gyakorlati tanácsot kaptunk.

„Génmanipuláció-mentes
Magyarországot” akcióhét
Április 17-26. között három városban (Budapesten, Törökszentmiklóson és Kalocsán) rendezték meg a Génmanipuláció-mentes Magyarországot akcióhetet, amelyet a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTvSZ) tagszervezetei és a Közép-Magyarországi Zöld Kör együtt szervezett.

Fuss a fényben – fogyatékkal élőknek
2008-ban ötödik alkalommal rendezik meg a Fuss a Fényben Deloitte Futógálát a Margitszigeti Atlétikai Centrumban. Az idei rendezvény fővédnöke Habsburg Eilika, további támogatói Németh Lajos és Novák Péter. A futógálára május 25-én, vasárnap kerül sor a Margitszigeten.

III. Kínai–Magyar HKO-konferencia
A Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége (MOTESZ), a Hagyományos Kínai Orvoslás Magyarországi Egyesülete (HKOME), valamint a Heilongjiangi és a ChangChuni Egyetem közreműködésével Siófokon tartják a hagyományos kínai orvoslással (HKO) foglalkozó konferenciát.

Hogyan „adható el” az egészségügy?
A gyenge népegészségügyi állapotok javulása, a gyógyítás korszerűsítésének, átalakításának lakosság által való széleskörű elfogadása csak lényegre törő, érthető és legfőképpen hiteles kommunikáció révén volna elérhető. Napjaink kommunikációja azonban erre alkalmatlan.

I. Országos Öko Expo és Bio Fesztivál
Május 30. és június 1. között első alkalommal rendezik meg a Velencei-tó partján, Gárdonyban az I. Országos Öko Expo és Bio Fesztivált. A rendezvény célja annak bemutatása, hogyan lehet megvalósítani a környezet- és egészségtudatos életformát a mindennapokban.