
2023. nov. 29. (sze) – Taksony,Brenda
Archívum

Kivi: az éltető szőrös, barna labda
Való igaz, a kivi külseje nem túl bizalomgerjesztő. Ha jól választunk, a belseje azonban csodás, egyszerre emlékeztet a banánra, a szamócára, a sárgadinnyére, az ananászra. A furcsa, egzotikus gyümölcs kedvező élettani hatásai is különlegesek. Próbálja ki kivireceptjeinket!

Kleopátra-fürdő és mézes ajak
Ki ne ismerné az érzést, hogy télen viszket, feszül a bőre? A kinti és a benti hőmérséklet közötti nagy különbség és a fűtött helyiségek száraz levegője igencsak károsítja legnagyobb kiterjedésű szervünket. A téli hidegben tehát fokozott védelemre és ápolásra szorul a bőr.

Tanácsok kezdő sportolóknak
Az újév elején sokan megfogadják, hogy ezután sportolnak. Vagy azért, hogy lefogyjanak, vagy azért, hogy megőrizzék egészségüket és erősítsék fizikai állóképességüket. Ám az elhatározás önmagában sokszor nem elég, a kezdő szabadidős sportolónak szüksége lehet néhány trükkre is.

Karácsonyi ellazulás, pihenés
Utolsó hónap, utolsó kép a naptárban, Karácsony hava. Hűvös estén, a meleg szobában néztem a késő esti tv-műsort. A riportban megszólított férfi szemeiben a reménytelenség, a jövő kilátástalansága tompa fénnyel égett. Próbáljunk szabadulni a gondoktól, segítenek a növények!

Hogyan készüljünk a karácsonyra?
Az idén minden másképp lesz! Évente elhatározzuk, hogy karácsony előtt időben megvesszük az ajándékokat, csak hogy elkerüljük a tavalyi (és a minden évben megismétlődő) rohanást. Nem az utolsó percben vesszük meg a fát sem – aztán dehogynem... Hogyan kerülhetjük el a stresszt?

Együnk jóízűen, egészségesen!
Nyammog, válogat, falánk, nassol, nem eszik. E megállapítások valamelyike általában érvényes az idős emberekre. Sem az étvágy, sem az ízérzékelés nem a régi már, ez az oka, hogy sok idős ember sovány. Nem kell más, csak egy kis odafigyelés, és máris jobban ízlik az étel.

Művészetterápia – kevesebb gyógyszer
Számos pszichiátriai betegség kísérő tünete az akadozó vagy teljesen hiányzó verbális kommunikáció. A páciensek komplex terápiájának mára már szerves része lett a művészetterápia, ráadásul kevesebb gyógyszerre van szükségük. Ha ma születik, Van Gogh is kezelhető lett volna...

Hastánc: szép testben ép lélek
Divathóbort? Dundi hölgyek szórakozása? Egészségvédő, önbizalmat erősítő, szórakoztató társas tevékenység és torna? Igen, az erotikus hastánc mindezt együtt jelenti, ráadásul olyan társaságban, ahol biztosan akad nálunk még dundibb is, így emelt fővel kezdhetjük a tanulást.

Keressük a hétköznapi boldogságot!
A válság megbetegíti a lelkünket – ez derült ki egy nemrég közzétett osztrák felmérésből. A szakemberek véleménye szerint az utóbbi időben mintegy 70%-kal nőtt a pszichoszomatikus panaszok előfordulása. Próbáljuk ki az örömnaplót és a panasz-sarkot – jobb kedvre derülhetünk.

Óraátállítás: veszélyes hétfők
Amikor nálunk is bevezették a kétféle időszámítást, gazdasági, takarékossági okokkal indokolták. Azóta tudjuk: az „akció” nemigen váltotta be a hozzá fűzött reményeket, sőt! Biológiai óránk tiltakozik, és a kevesebb alvás miatt jelentősen megnőtt a munkahelyi balesetek száma.

Az orosz konyhaművészet rejtelmei
A következő áttekintés is mutatja, mennyivel sokszínűbb, változatosabb az orosz konyha, mint amilyennek mi ismerjük. Egy-két étel kivételével nem is tudjuk, milyen sokszínűség jellemzi, mennyivel több egészséges fogás kerül ott az asztalra, mint nálunk. Érdemes „csemegézni”!

Passzív ház: takarékos, egészséges
Ha tél, akkor „gáz van” – helyesebben volt, az orosz-ukrán vita miatt. Az ember óhatatlanul megijed, majd gondolkozni kezd a lehetséges megoldásokon. Nekem, kétgyermekes anyukának eszembe jutott egy érdekes és kiváló ember, akiről egy neves hetilap hasábjain olvastam először.

Apró ötletek a tisztább környezetért
Lassan megszokjuk, hogy egyre több helyen találkozunk szelektív hulladékgyűjtőkkel. Az más kérdés, élünk-e a lehetőséggel, emellett hogyan tudjuk csökkenteni a szemét mennyiségét. Emiatt is (!) indította el Kukadiéta versenyét a HuMuSz (Hulladék Munkaszövetség).

Faültetés a Földért
Nemrég írtunk arról, hogy a Föld megmentése nem csak azon múlik, melyik állam, melyik multi változtat eddigi hozzáállásán. Sokat kellene várni a változásra, és nem biztos, hogy van rá időnk. Egy újabb kezdeményezés most azt mutatja, hogy a kis lépések is adhatnak reményt.

Lovasterápia: a sérült gyerek reménye
A személyes élmény mindig többet ad, mint egy száraz tudósítás. Bemutattuk már a Pacidokit, azaz Domina Imrét, aki sérült gyerekeknek nyújt – ellenszolgáltatás nélkül – lovasterápiás foglalkozást. Most egy érintett szülő számol be a nála tett látogatásról Csemőn, a csodatanyán.

Mérgező szobanövények
Amikor szobanövényt vásárolunk, természetes, hogy rákérdezünk annak tápanyag- és fényigényére. Érdemes pedig tisztázni, hogy a szépségben nem rejlik-e veszély, különösen akkor, ha a lakásban kisgyerek vagy háziállat van. Fontos, hogy tudjuk, szobadíszeink nem mérgezőek-e.

A Föld napja: április 22.
Denis Hayes amerikai egyetemi hallgató 1970. április 22-én mozgalmat indított el a Föld védelmében. Már mozgalmának megindításakor több mint 25 millió amerikai állt mögé, mára pedig 125 ország polgárai és civil szervezetei kapcsolódnak az általa kezdeményezett mozgalomhoz.

Alig mozgunk, borús a kedvünk
Minden új generáció kevésbé aktív, mint az előző – állítják a kutatók. Nálunk 5 ember közül csak 1 végez rendszeres testmozgást, ami pedig szükséges lenne az egészség megtartásához. A mozgásszegény életmód és az ebből fakadó problémák egyre fiatalabb korban jelentkeznek.

Télen is a szabadban
A tél beköszöntével sokan, akik eddig a szabadban sportoltak, zárt térben edzenek, attól tartva, hogy megfázhatnak. Ha alaposan felkészülünk, éppen az ellenkezőjét érhetjük el: a szabadtéri sportolás segítségével felvértezhetjük szervezetünket a téli betegségek ellen.

A „kórházasnál” jobb a valóság
Az európaiak többsége számára nehezen olvashatók a tévéképernyőn megjelenő feliratok, teletext-szövegek, ezért növekvő igény mutatkozik olyan kiegészítő szolgáltatások iránt, mint a nagyítás vagy a betűméret beállítása, amelyek „akadálytalanná” teszik a televíziózást.

Miért élnek rövidebb ideig a férfiak?
Európában rövidebb életűek a férfiak. Életkilátásaik azonban nem csak genetikai okokra vezethetők vissza, ők ugyanis ritkábban vagy túl későn fordulnak orvoshoz bajaikkal, így a késői diagnózis és a később megkezdett kezelés rosszabb gyógyulási és túlélési esélyeket jelent.

Fényterápiával a téli depresszió ellen
A tél erősen befolyásolja legtöbbünk kedélyállapotát. A nappalok rövidek, az égbolt és a táj nyomasztóan szürke. Az időjárás sok embernél vált ki úgynevezett szezonális, évszakhoz kötött depressziót, amely megfosztja az érintetteket az életörömtől és a cselekvési kedvtől.

Boldogság-ajándék önmagunknak
Ingyen van, mégis megfizethetetlen. Az öröm, a boldogság pillanatairól van szó. E pillanatok felismerése gyakorlás kérdése, elajándékozni pedig további boldog perceket szerez. Hiszen ugyanaz igaz a boldogságra is, mint a szeretetre: megduplázódik, ha megosztjuk másokkal.

Természetes vágyfokozók
Sokaknak okoz gondot – és manapság már nem csak az életkor előrehaladtával – a csökkenő szexuális vágy és az ellaposodó szerelmi élet. Íme néhány természetes módszer, amelyekkel újra formába hozhatjuk magunkat a felesleges pirulák vagy egyéb vágyfokozót készítmények helyett.

Legyen egészségesebb az ünnepi étkezés
Nyakunkon a karácsony, és ilyenkor hajlamosak vagyunk kicsit többet enni-inni, mint máskor. Az ünnep a családi összejövetelek és a szórakozás időszaka, de mielőtt elkezdjük megtervezni a következő nagy étkezést, érdemes átgondolni, mit is szolgálunk fel majd vendégeinknek.

A virtuális veszélyek ellen
Alattomos kísértések bugyognak föl a számítógépes világháló mélységesen mély bugyraiból, senki sem lehet teljes biztonságban, mert bármikor és bárhonnan érheti nyílt vagy mesterien álcázott támadás. Elsősorban a mindenre nyitott gyermekeket fenyegeti veszélyek sokasága.

Karácsony előtti 10 napos kényeztetés
Vásárlás, rohanás, takarítás. Idegeskedés, főzés, vendégvárás. Karácsony előtt minden évben „eljátsszuk” ugyanezt, és mindig megfogadjuk, hogy jövőre másképp lesz. Ha most naponta csak néhány percet szán önmagára, mi segítünk megőrizni energiáját, felfrissíteni a testét.

Az élvezetterápia hét szabálya
Élvezetet jelent-e a sebtében bekapott zsemle, egy korty kávé a számítógép billentyűinek nyomkodása közben? Ellenkezőleg! Éppen az élvezetet adó szünetek hiányoznak rohanó mindennapjainkból. Vajon képesek vagyunk-e manapság megteremteni magunknak a nyugodt pillanatokat?

Frontérzékenyek, figyelem!
Ha hideg van, ha meleg, ha esik, ha fúj, nekünk semmi sem jó. Még szerencse, hogy bajainkat ráfoghatjuk az állandóan változó időjárásra. Ez nem kifogás, nem bűnbakkeresés, nem hipochondria, ugyanis minden harmadik ember frontérzékeny. Közöttük pedig különösen sok a nő!

Családfelállítás katarzissal
Megoldhatatlannak tűnő lelki problémáinkkal sokan jó esetben szakemberhez fordulunk, rosszabb esetben őrlődünk, és az „eredmény” előbb-utóbb valamilyen betegség formájában jelenik meg. Megelőzésül én kineziológushoz járok, sőt részt vettem egy családfelállításon is.

Illatos tértisztítás
Amikor belépünk egy lakásba, egy szobába, azonnal megragad minket annak a hangulata. Akaratlanul is hat ránk, befolyásolja érzéseinket. Ha ez az érzés pozitív, szívesen térünk vissza, de ha negatív, akkor, ha tehetjük, később inkább elkerüljük, nem térünk vissza oda.

Számítógépes munkától fájó nyak, váll
A tartós számítógép-használat káros tünete az ujjakban és a csuklóban jelentkező feszülés, bizsergés, hidegérzet és zsibbadás, az ízületek fájdalma. Ezek erőtlenséget, mozgáskoordinációs zavarokat, szempanaszokat, fáradtságérzetet és a koncentráció csökkenését okozzák.

Védjük mindennapi vizünket!
A víz az élet eredete és alapja. A felelőtlen felhasználás miatt a készletek fogyóban vannak, és talán az utolsó pillanatokban vagyunk, hogy tegyünk ez ellen. A Föld egyik központi, egyre sürgetőbb problémája a vizek szennyezése, az ivóvíz mind korlátozottabb mértéke.

Méz, tök, szőlő – bőrre kenve
Nyaraltunk bár tengerparton, kiskertben vagy a városi dzsungelben, nem kerülhettük el a napsugárzást. A napfény – még ha is nem gondoltunk rá – megviselte a bőrünket, ezért jó előre fel kell készítenünk a hideg szél, a zord, csapadékos időjárás megpróbáltatásaira.

Hogyan maradjunk fittek
– serkentőszerek nélkül?
A testmozgás önmagában is felélénkít, ezért mindennapi serkentőinket, a kávét, teát érdemes ennek tudatában fogyasztani. Egy kis odafigyeléssel megakadályozhatjuk, hogy a szervezetünk túlpörögjön. Hogyan csökkenthetjük kávéadagunkat anélkül, hogy fáradékonnyá válnánk?

Gézengúz a Cseppek Házában
Neurológiai betegségben szenvedő vagy fejlődésükben veszélyeztetett csecsemők, kisgyermekek ellátására jött létre a Gézengúz Alapítvány. E hónap 26-án 9-11 óráig Budakalászon, a Cseppek Háza Gyermekrehabilitációs Központban várják konzultációra a házi gyermekorvosokat.

Mérgező csók
– ólomtartalmú rúzsok
Miután kiderült, hogy az USA-ban eladott rúzsok közül több is ólmot tartalmaz – ráadásul nem a diszkontáruházakban kapható, ismeretlen márkákról van szó –, a gyártó francia cégcsoport ellen per indult. A mérgező rúzsok listáján Dior és L'Oreal termékek is szerepelnek.

Játékos és szórakoztató ötletek ahhoz,
hogy rend legyen a gyerekszobában
Gyermekeink szeretik szanaszét hagyni dolgaikat a szobájukban. Ha minden a padlón hever, kéznyújtásnyira, az sokkal praktikusabb, mint minden este elpakolni és újra elővenni a játékszereket. Végül is másnap ismét használják őket. Mi, szülők, viszont rendet szeretnénk.

Minden harmadik magyar úgy véli,
hogy munkája árt az egészségének
Magyarországon minden harmadik munkavállaló meg van győződve róla, hogy munkája káros az egészségére – derül ki egy friss felmérésből. A dolgozók több mint fele úgy gondolja: a munkaadó feladata lenne, hogy gondoskodjék alkalmazottainak munkahelyi egészségéről.

Miért változnak a fogyasztási szokások?
Vannak általánosan fennálló értékek, amelyek a mai napig nem változtak és mindenki által elfogadottak (mint pl. boldogság, szabadság, élet tisztelete), de vannak újabban megjelent „értékek”, mint például a jólét, ami sokak számára a boldogsággal szinonim fogalommá vált.

Miért jobb a szénhidrátszegény étrend,
mint a zsírszegény diéta?
A szénhidrátszegény diéta és a mediterrán étrend segítségével többet lehet fogyni, mint az alacsony zsírtartalmú fogyókúrákkal, állítja az egyik leghosszabb és legnagyobb volumenű fogyókúra-módszereket összehasonlító tanulmány. Ily módon a koleszterinszint is csökken.

Hőség ellen: meleg tea és köldöktakaró
A stresszoldás és a pozitív gondolkodás alapvető fontosságú a harmonikus életvitelhez. A hagyományos kínai orvoslás a nyári kánikulában a langyos italok, a könnyű levesek, a gyömbér, az újhagyma és a fokhagyma fogyasztását, éjjel pedig a köldök betakarását javasolja.

Hogyan kerülhetjük el a lábgombát?
Az emberek mintegy 70%-a szenvedett már élete folyamán legalább egyszer lábgombától. A fertőzés leginkább az uszodában, a tornateremben és a szaunában következik be. Alább tanácsokat adunk a megelőzéshez és ahhoz is, hogyan szabadulhatunk meg kellemetlen útitársunktól.

A kert mint egészségünk forrása
Kertünk sokkal több, mint „zöld nappali” a szabadban, hiszen számos egészségmegőrzési lehetőséget rejt magában. A kertben való rendszeres mozgás erősíti az izomzatot, megelőzi a túlsúly és más civilizációs betegségek kialakulását. Mire vigyázzunk, amikor kertészkedünk?

Ég, fáj, viszket az aranyér
A különféle emésztési problémák, közülük is a leggyakrabban tapasztalt székrekedéses tünetek, illetve a (több más betegség mellett) miattuk kialakuló aranyérbetegség tipikusan civilizációs eredetűek. Okuk a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény, passzív életmód.

Egészségre veszélyes hajfestékek
A hajfestékek általános használata miatt a fodrászoknál sajnos gyakrabban fordulhat elő rákos megbetegedés. A kockázat érintheti a festett hajú pácienseket is. Cikkünkből kiderül, milyen festéket érdemes használnunk, mire ügyeljünk, és egyéb tanácsokat is adunk.

Az életmódreform alapjai és elemei
Földi életünk során egyik legnagyobb kincs az egészségünk. Erre sajnálatos módon sokan csak akkor jönnek rá, amikor már különféle egészségügyi problémáik jelentkeznek. Törvényszerű-e az, hogy idős korára az ember megrokkanjon, életereje drasztikusan csökkenjen?

A dohányzás a látást is rontja
Az egészség megőrzése kapcsán a megkérdezett magyarok 47,5%-a minősítette az ép látást a legfontosabbnak, vagyis minden második honfitársunk bármely más betegségnél jobban fél a látása elvesztésétől. Mégis a népesség 36%-a dohányzik, amivel látásukat is veszélyeztetik.

Dülöngél az ételpiramis?
Megújult a népszerű amerikai honlap (The Nutrition Source), amelynek kiemelkedően fontos elemét képezi az átdolgozott ételpiramis ingyenesen letölthető változata. Ezt kidolgozói oktatókhoz és egészségügyi dolgozókhoz, iskolákba, kórházakba szeretnék eljuttatni.

Mi minden segíthet,
ha súlyos beteg van a családban?
Egy családtag súlyos betegsége vagy halála gyakran az egész családot megviseli, s az érintettek többnyire még évek múlva is szenvednek a történések következményeitől. Semmi esetre sem szabad tehát alábecsülni az efféle megpróbáltatásokat és testi-lelki megterheléseket.

Kihűlt a családi fészek
Szinte hetente hallunk első hallásra hihetetlennek tűnő, hajmeresztő történeteket, amelyekről sokan úgy gondolják, hogy egy-két évtizeddel korábban biztosan nem történhettek volna meg. Az iskolában, az utcán gyerekek verik egymást vagy tanáraikra támadnak.

Ringató: a legkisebbek zenei nevelése
A legkisebbek zenével való megismertetése nagyon fontos, szép és felelősségteljes feladat. Gállné Gróh Ilona álmodott meg egy varázslatos foglalkozást a kicsiknek. Úgy nevezte el: Ringató. Vég Erzsébet arról kérdezte, hogy a zene mellett mi mindenről szól a Ringató.

Férfiak és az öntisztuló hűtőszekrény
A férfiak kissé lazábban veszik a házi munkát, nevezetesen a takarítást, mint a nők – derült ki egy német felmérésből. Ha azonban elhanyagoljuk a hűtőszekrény, a hálószoba és a lakás más helyiségeinek rendszeres takarítását, azzal az egészségünket veszélyeztetjük.