
2023. dec. 1. (pé) – Elza
Archívum

Chips bárányból, sajt a pillangótól
Gyakran mi magunk sem tudjuk, mit eszünk, de úgy tűnik, a vidéki angol gyerekek többsége még a fehérrépát sem ismeri fel. A tehén, disznó, csirke nagyjából „rendben van”, a készételek azonban már gondot okoznak. Néhányuk szerint a fagylalt sajtból, levegőből vagy halból készül.

A csapadék hatása a klímaváltozásra
Senki sem gondolta volna, hogy a nyári, száraz időszak után leesett első csapadékhoz annyira „ragaszkodik” a talaj, olyan erősen megtartja, hogy az nem keveredik más vizekkel – e meglepő eredménnyel járt az Oregon Állami Egyetem és az USA Környezetvédelmi Hivatalának kutatása.

Életmentő rézkilincsek
A réz – mint már írtunk róla – erős gomba-, baktérium- és vírusölő hatású. Egy ír kórház a világon elsőként használja ki ezt a tulajdonságot: az egészségügyi ellátás során előforduló fertőzések csökkentése érdekében egy beszerzés során réz ajtókilincsek használatát írta elő.

Gyerekjáték a zajcsökkentés
Akinek kisebb gyereke van, biztosan tapasztalja, hogy a csemete akkor is túl hangosan beszél, ha ezt semmi sem indokolja. Megszokta, hogy az óvodában, az iskolában csak akkor érteti meg magát, ha túlkiabálja a társait, és mert a zaj miatt keletkező visszhangban elvész a szava.

Víruserősítő lenne a gyógyszer?
Sokan örülnének, különösen influenzaszezon idején, ha a vírusfertőzéseket sikerülne gyógyszerekkel legyőzni. Tudjuk, hogy a vírusok ellen még nincs orvosság, az antibiotikumok nem használnak ellenük. Kutatások szerint nem is biztos, hogy jól járnánk ilyen szupermedicinával.

„Kétnyelvű” baktériumot keresnek
Meglepő felfedezés, hogy a baktériumok sokkal bonyolultabbak, mint képzeltük, sőt kommunikálnak is egymással! Még tovább menve a kutatók azt állítják, hogy a „jó” és a „rossz” bacik nem értik egymást. Az utóbbiak „nyelvének” befolyásolásától számos betegség gyógyítását remélik.

Drámaian nő az autisták aránya
Két évtized alatt hihetetlen mértékben megugrott az autizmus gyakorisága, 600%-kal lett több az autista gyermek az USA-ban. Néhány év alatt – 2002-től 2006-ig – 57%-kal nőtt a számuk. Erről számolt be a CDC (Centers for Disease Control), a Betegségellenőrző Központ jelentése.

A konzervételek káros hatásai
Ha már konzervet veszünk, jól nézzük meg, milyen a csomagolása! Kutatók jó 10 éve mondják, hogy a fémdobozos ételek sok veszélyt rejtenek. No nem maguk az ételek, hanem a dobozuk, amelyben egészségre ártalmas vegyület, biszfenol A található. Ugyanúgy, mint a műanyag palackok...

Csilipaprika: a csípős csodafegyver
Van, aki imádja, van, ki messziről elkerüli. A csilipaprikáról sokan nem tudtuk, hogy 6000 évnél is régebben használják, hol csak élvezetből, hol gyógyításra, hol büntetésre. A világ nem változik: a rendőrség használja, de a hadsereg is be akarja vetni a csípős „csodafegyvert”.

Elképesztő jelenségek az állatvilágból
„Az ország legjobb könyvei 2009-ben” díjjal tüntette ki és az első három legjobb tudományos könyv egyikének választotta Tasi István és Hornyánszky Balázs „A természet IQ-ja” című könyvének angol nyelvű kiadását az USA Book News. Gyönyörű és izgalmas mű, érdemes elolvasni.

H1N1 ellen: D-vitamin és testmozgás
Egy 12-13 millió emberen végzett tanulmány megállapította: a szezonális influenza ellen beoltottak kétszer nagyobb valószínűséggel fertőződnek meg az újinfluenzában. Kanada több tartományában ezért a 65 éven aluliaknál felfüggesztették a szezonális influenza elleni oltást.

H1N1: a lengyel egészségügy
nem kér az oltásból?
Évente 1 milliárd ember betegszik meg a világon szezonális influenzában, közülük 1 millióan meghalnak, mégsem hirdették ki soha a világjárványt, mint most. Ezt mondta a lengyel egészségügyi miniszter a varsói parlamentben, megkérdőjelezve a H1N1 elleni oltás szükségességét.

A szegénynek minden jobban fáj
Még hogy a pénz nem boldogít? Dehogynem! Szép világunkban megtanultuk, hogy minden a pénz körül forog. Az azonban újdonság, hogy a szegény ember lelkileg és testileg is jobban szenved, mint az, akinek nincsenek anyagi gondjai. Utóbbiak inkább a pénzük elvesztésétől szenvednek.

Betegségre gyógyírt kereshetünk
Orvosok, kutatók, szakértők, betegek és érdeklődők részére kezdett könnyen kezelhető és áttekinthető, ingyenes keresőszolgáltatásba egy magyar fejlesztőcsapat. A találatokból összeálló kép jóval árnyaltabb, érthetőbb, mint más, eddigi hagyományos keresési megoldások esetében.

„Finomságok” GMO gyapotmagból
A génmódosított növényekkel nem sikerült megbarátkoznunk, sőt némelyiket Európában tilos termeszteni. Most az USA-ban az eddig mérgezőnek tudott gyapotmaggal kísérleteznek: hogyan lehetne belőle emberi táplálék. Az eredményt – reméljük – talán unokáink (sem) ismerik meg.

A kórház maga volt az álom
Kisváros a városban. Saját bankkal, hivatalokkal, francia és amerikai kávézóval, kis sétautak lócákkal. A kórház tizenötezer dolgozójának és a betegeknek kikapcsolódást is nyújt a „városka”. Szerzőnk kórházi beszámolója olyan, mint egy keleti mese. Nálunk elképzelhetetlen.

Vakok is „láthatnak” delfin módra
Emlékeznek az Állati elmék című könyvre? Robert Merle a delfinek csodás képességeiről írt, többek között arról, milyen zseniálisan tájékozódnak. Az alábbi cikkből kiderül: talán bennünk is rejlik ilyen képesség, csak meg kell tanulnunk, hogyan éljünk vele. Csettintgessünk!

„Gyógyszergyártó” krumpli, kukorica
Európába is jöhetnek a még veszélyesebb génmódosított növények – hagyta jóvá az EU. Nálunk ugyan nem engedélyezett a génmódosított növények termesztése, de kiderült, az eddiginél jóval veszélyesebbé válhat a helyzet: az újfajta módosított növények ellen jóformán nincs védelem.

Emberekre is veszélyes a rovarriasztó
Áradások után milliónyi szúnyoglárva kel életre, így történt ez az idei nyáron is. A vérszívók megkeserítik az életünket, de arra talán nem is gondolunk, hogy a szúnyogok irtásával veszélybe kerülhet az egészségünk. Különösen akkor, ha ezt betiltott vegyszerekkel teszik...

Rezisztens gyomok inváziója fenyeget
A vegetáriánus táplálkozás híveinek számával együtt növekedett a szója népszerűsége is, sokan máig az egyik legegészségesebb ételnek tartják. Egyre több mezőgazdász, orvos, biológus és kutató jutott azonban más véleményre, és a napokban a szója újabb „bűnére” derült fény.

Gyógyító vegán és vegetáriánus étkezés
Sokszor ma is furcsán néznek arra, aki nem hajlandó húst enni. Divatos hóbortnak, egyfajta megszállottságnak, túlzásba vitt elhivatottságnak tekintik a vegetarianizmust, a vegánizmust. A „kövér” Amerika tekintélyes szakmai szervezete most kiáll a „növényevők” mellett.

Mit tehet 1 ember a Föld megmentéséért?
Hazánkban járt a világhírű etológus, Jane Goodall, akit főként a csimpánzok lelkes megmentőjeként ismerünk. Kevesebben tudják róla, hogy az egészséges táplálkozás és a fenntartható fejlődés összefüggéseit is kutatja. A Csimpánzos Hölgy tanácsait Kolontár Elvira foglalta össze.

Kiút a járványos influenzából?
Amerikai és japán tudósok közös kutatásaik során megtalálták a spanyolnáthát előidéző, szélsőségesen magas fertőzőképesség okát. Három génből sikerült meghatározniuk azt a variációt, amelynek „köszönhetően” a vírus – a tüdőben osztódva – súlyos tüdőgyulladást válthat ki.

Ki mennyire öregszik?
Ki hitte volna, hogy a válás és az antidepresszánsok szedése éveket öregít? Azt eddig is tudtuk, hogy a gondok meglátszanak rajtunk, és nem is valami pozitív módon. Érdekes felfedezés azonban, hogy az öröklött tulajdonságokon kívül mi minden befolyásolhatja kinézetünket.

A kénhidrogén csökkenti a vérnyomást?
Ugye mindenki érezte már a záptojás vagy a rothadó káposzta „illatát”? Ki hitte volna, hogy a kénhidrogén, ez a kellemetlen szagú, mérgező gáz, amely a bélrendszerben is keletkezhet – vérnyomáscsökkentő tulajdonságú? Legalábbis ezt állítják a Johns Hopkins Egyetem kutatói.

„Zöld” ruhában a környezetvédelemért
Ezúttal nem a neves divattervezők kreációiról van szó, hanem arról a kezdeményezésről, amelyet a WWF Hong Kong indított el az Angol Környezetvédelmi Minisztérium támogatásával. A cél, hogy a divatszakmában környezetbarát módszerekkel állítsanak elő környezetbarát ruhákat.

Megfizethető a zöld gazdaság
Adottak a lehetőségek a globális fölmelegedés + 2°C alatt tartásához – állítja a német McKinsey stratégiai és technológiai tanácsadó cég. A jelentés világossá teszi, hogy az éghajlatváltozás legsúlyosabb következményeinek elkerülése csupán azonnali cselekvéssel lehetséges.

Hogyan tájékozódtak a viking hajósok?
Vajon hogyan tájékozódtak a viking hajósok? Erre az izgalmas kérdésre keresi a választ Horváth Gábor egyetemi docens. Az MTA doktora, az ELTE munkatársa azt kutatja: hogyan tudták bejárni a vikingek a világot, hogyan használták rovátkás fatárcsájukat a viking navigátorok?

Bioinformatika: adattömegből gyógyítás
A klasszikusnak számító biológia és az orvostudományok tradícióihoz mérten a bioinformatika – a maga alig két évtizedes múltjával – fiatal tudománynak mondható. E rövid idő alatt elért eredményei ma már nélkülözhetetlenné teszik, különösen a molekuláris biológia területén.

Obama bírálja a modern orvoslást
„Nemzetünk a krónikus betegségek járványának küszöbén áll” – szögezte le az új amerikai elnök. Egyre több amerikai hal meg értelmetlenül olyan betegségek következtében, amelyeket meg lehetett volna előzni, vagy akár a diagnózis pillanatától késleltetni lehetett volna.

Hipertóniáért felelős gént találtak
Amerikai tudósok megtalálták azt a gént, amely megnöveli az artériás hipertónia kifejlődésének veszélyét. Az európai embereknek körülbelül a 20%-a hordozza a gén rosszindulatú variációit – írja a washingtoni Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóirat.

Pékségek osztrák és német ebeknek
Szegény osztrák kutyáknak ezután nem kell a csak nekik szánt kutyaeledelen tengődniük, mert azok a gazdik, akik megengedhetik maguknak, elvihetik a szeretett ebet a kutyapékségbe. Az első bécsi kutyapékség kínálatában tonhalas, sajtos vagy éppen májas kutyakeksz szerepel...

A klímavédelemért – karbontudatosan
Áprilisban hirdette meg a British Council a Challenge Europe elnevezésű klímavédelmi programját, amelybe 15 ország 220 lelkes fiatalja kapcsolódott be. A hazai csapatban tíz magyar fiatal küzd azért, hogy figyelmünket mindennapi életünk klímatudatos választásaira irányítsák.

Védőoltás végzetes tesztelése
Manapság azt hisszük, minden megelőzhető, kiküszöbölhető. Oltásokkal próbálunk védekezni az újabb vírusok ellen, de vajon tudjuk-e, hogy a vakcinák tesztelése és forgalomba kerülése mennyi veszélyt rejt magában? Erről szól az alábbi cikk, ami akár figyelmeztetés is lehet.

Nyolc fehér kenguru és a híres Rudolf
Decemberben, az ünnepi készülődésben néha félretesszük az egészséges étkezésről vallott nézeteinket. Csemetéink nagyon csalódottak lennének szaloncukor vagy csokimikulás nélkül. De vajon tudjuk-e, honnan erednek az ajándékozási szokások, hogyan ünnepelnek más országokban?

Pálmaolaj erdő- és állatirtás nélkül
Világszerte növekszik az igény a pálmaolaj iránt, amelyet nemcsak élelmiszerek és kozmetikai termékek alapanyagként használnak fel, hanem bioenergia előállítására is alkalmazzák. India és Kína után – 2,7 millió tonnával – Európa importálja évente a legtöbb pálmaolajat.

Kábítószerhelyzet Európában
Kábítószer-fogyasztásban 30 ország között „csak” a középmezőnyben jut nekünk hely! Ebben a rangsorban ugyan biztosan senki sem törekszik az élre. Akkor sem örülhetnénk, ha utolsók lennénk, mert ugye kokainból, heroinból, kannabiszból vagy ecstasyból az is túl sok volna.

Néphitek és legendák Márton napján
Márton napjáról a legtöbben azt tudjuk, hogy ilyenkor libahúst szokás enni. Mennyivel gazdagabb azonban ennél a néphit! A régiek hagyományai szerint ilyenkor kóstolták meg először az újbort, időt jósoltak lúdcsontból, és ez volt a „kisfarsang”, a bálok, lakomák ideje.

Díj a környezettudatosoknak
Az idén is átadták a Közép-Európai Környezeti Jelentés „Zöld Béka”-díját. A régió bármely országából pályázhattak vállalatok, amelyek az év legjobb környezeti vagy fenntarthatósági jelentését tették közzé. Közülük választotta ki a zsűri azokat, akik megkapták a „békát”.

Dobja ki mobilját, nem marad titka!
Vigyázat: a használtan vásárolt kézi kommunikációs eszközök jó része még tartalmaz bizalmas jellegű személyes vagy céges adatokat. Jól gondoljuk meg tehát, mit kezdünk a régi mobillal – hívják fel a figyelmet a kutatók –, ha nem akarjuk, hogy meglepetés érjen bennünket.

Ördögi kör: gyógyszerre gyógyszer
Szövetségi törvények kötelezték tavaly az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer Hivatalt (Food and Drug Administration, FDA) a gyógyszerek káros hatásaival összefüggő kutatások közzétételére. Az első negyedévi adatok (2008. jan. 1.-márc. 31. között) most láttak napvilágot.

Bambuszba burkolva
Hogyan kerül a tehénre nadrág – avagy megszületett a „zöld” noteszgép? A bambusznádba öltöztetett notebook bevezetésével az ASUS egyszerre hangsúlyozza a környezetvédelmi szempontból fenntartható információtechnológa iránti elkötelezettségét és vezető szerepét.

A takarítás is lehet veszélyes
A tisztítószerek használatának hatásait vizsgálták a barcelonai Környezet-epidemiológiai Kutatóközpont munkatársai. A vizsgálatot az Európai Közösség Légzőszervi Egészség-felmérő adatbázisa alapján végezték Európa 10 országában, és több mint 3500 személyre terjedt ki.

Ingyen is nyereséges fesztivál
A zenerajongók mellett a sportok szerelmeseinek és kisgyermekes családoknak is szól a Duna-sziget Fesztivál, amelyet szeptember 5-7. között rendeznek meg Bécsben. A belépés ingyenes. Ausztria legnagyobb szabadtéri rendezvénye sok magyar számára is vonzó lehet.

Egy gyógyszerügynök vallomása
Shahram Ahari, aki 2 évig látogatta az orvosokat az Eli Lilly amerikai gyógyszergyártó cég Prozac és Zypraxa nevű termékével (Magyarországon is kapható antidepresszáns gyógyszerek – a ford.), feltárta a gyógyszerügynökök módszereit az amerikai szenátus előtt.

Életmentő szúnyogháló
– védelem a malária ellen
A három legpusztítóbb betegség egyike a malária: évente több mint egymillió áldozatot követel. Afrikában 30 másodpercenként hal meg egy-egy gyermek maláriában, s minden második áldozat nem éri meg az 5. évét. Az új, rovarirtó szúnyogháló a hatékony védelem eszköze lehet.

A gyermek utáni vágy és a lelki terhek
A mesterséges megtermékenyítés tudománya ma már sokra képes. Ám a gyermek utáni beteljesületlen vágy kölcsönhatásban van a pszichével, és a mesterséges megtermékenyítés procedúrája sok pár számára nagy belső megpróbáltatást is jelenthet. Nézzük meg a dolgok hátterét.

Mexikóváros lakóinak a szennyezett
levegőtől eltompult a szaglásuk
A világ legszennyezettebb városai között tartják számon Mexikóvárost és Pekinget. Mexikóvárosban 20 millió ember él és 4 millió autó közlekedik. A metropolisz lakóinak már nehezükre esik megérezni a kávé illatát vagy a rothadó káposzta szagát is, állítja egy kutató.

A gyerekek 11%-a szenved a gyógyszerek
káros mellékhatásaitól a kórházakban
Mennyire vannak gyermekeink biztonságban, ha kórházba kerülnek? – tették fel a kérdést a dél-kaliforniai Orvostudományi Egyetem oktatói. Kutatási eredményeikből kiderült, hogy a vizsgált gyerekek 11%-ánál jelentkeztek a gyógyszeres kezelés folyamán káros mellékhatások.

Gyógyszerek: sokkal több áldozat, mint
a terrorizmus és a kábítószerek miatt
Vajon hányan olvassuk el a patikából hazamenve a gyógyszeres dobozban található ismertetőt? Előfordult-e már valakivel, hogy a felsorolt mellékhatások láttán inkább be sem szedte a kiváltott pirulát? A jövőben érdemes átértékelnünk gyógyszerszedési szokásainkat.

A bénulás gyógyítására szövetkeztek
a világ legjobb gerincvelő-kutatói
A Harvard, a Yale, a Cambridge-i Egyetem, továbbá Párizs, Zürich, Berlin és Bécs neurológusai tartanak eszmecserét a gerincvelő-sérülések lehetséges kezelési módjairól április 28-ától május 2-áig Salzburgban az ausztriai Wings for Life alapítvány meghívására.