Kevesebb alvás – több baleset
Óraátállítás: veszélyes hétfők
Amikor nálunk is bevezették a kétféle időszámítást, gazdasági, takarékossági okokkal indokolták. Azóta tudjuk: az „akció” nemigen váltotta be a hozzá fűzött reményeket, sőt! Biológiai óránk tiltakozik, és a kevesebb alvás miatt jelentősen megnőtt a munkahelyi balesetek száma.
Az amerikai Michigan Állami Egyetem szervezeti magatartás-kutatói végezték azt a vizsgálatot, amely fehéren-feketén kimutatja: az emberek egy órával kevesebbet alszanak, amikor tavasszal előbbre kell állítaniuk az órát, és utána hétfőnként megszaporodnak a munkahelyi balesetek. A visszaállás azonban, az élet újra normalizálása nem okoz alkalmazkodási problémát.
Óraátállítás – több baleset
Christopher Barnes és David Wagner az Amerikai Pszichológusok Társasága (American Psychological Association) szaklapjában tették közzé kutatásaik eredményét. Eszerint 1983-tól 2006-ig terjedően elemezték a bányászattal kapcsolatos, kötelezően bejelentett baleseteket. Utánanéztek annak is, hogy hány munkanap esett ki a baleseti sérülések következtében. A vizsgált 24 év alatt közel 580 000 munkahelyi sérülést tartottak nyilván.
A nyári időszámítás ideje alatt átlagosan 3,6-szer több volt a sérülés hétfőnként, mint más munkanapokon, és ez csaknem 2700-zal több, sérülés miatt kieső munkanappal járt együtt. A sérülések miatti munkanap-kiesések száma tehát 68%-kal nőtt.
„Egy órával kevesebb alvás nem tűnik jelentős különbségnek. De kutatásunk szerint ahhoz elegendő, hogy az emberek éberségét csökkentse munka közben, és ezáltal nem tudják megelőzni a komoly sérüléseket” – mondja az egyik szerző, Christopher Barnes.
Hétfőnkét kerüljük a veszélyes munkát
Az alvási idő megrövidülését az amerikai Időmérleg statisztika is megerősítette, amely 14.310 ember megkérdezésén alapult, és a 2004-2006-os időszakra vonatkozott. A felmérés pontosan azt állapította meg, hogy a nyári időszámításra való áttérés után, a vasárnapról hétfőre virradó éjszakákon az emberek átlagosan 40 perccel kevesebbet alszanak.
Ezzel szemben a normál időszámításra való visszatérés, amikor az emberek nyertek egy órát, nem mutatott kiugrást sem a munkahelyi balesetek számában, sem azok súlyosságában. Az Időmérleg azt erősítette meg, hogy az embereknek sokkal könnyebb alkalmazkodni az óra normális időszámításra való visszaállításához – ez általában nem járt sem kevesebb, sem több alvással.
„Azt gondoljuk, hogy a menedzserek és a gazdálkodó szervezetek megszívlelhetnék kutatásunk tanulságait: a nyári időszámításra való áttéréskor javíthatnák a munkabiztonságot. A különösen veszélyes munkákat például más napokra ütemezhetnék, a hét folyamán későbbre, mire a dolgozóknak volt elég idejük alkalmazkodni a megváltozott alvási időhöz. Másik javaslatunk: a különösen veszélyes napokon vezessenek be különleges biztonsági intézkedéseket.”
(Forrás: Független.hu)
A cikkhez csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Én csak azt látom minden területen, amilyen intézkedéseket hoznak - átláthatatlan, kapkodott, nem meggondolt, stb., semmi más értelmük nincs, mint az emberek betonbaverése és a káosz fokozása!