
2023. okt. 4. (sze) – Ferenc,Edvin,Zóra
Nagyvilág
A halfogyasztás jót tesz az agyműködésnek
Ha valaki legalább hetente egyszer tengeri halat fogyaszt, akkor az életkor előrehaladásával összefüggő agyteljesítmény-csökkenést akár 3-4 évvel is kitolhatja. Ezzel a következtetéssel zárult az a kutatás, amelyben 3718 – 65 éves vagy idősebb – chicagói lakos étkezési szokásait és agyműködését kísérték figyelemmel több mint hat éven át. A kutatásban részt vevők kérdőívek kitöltésével is segítették a vizsgálatot, megjelölve az általuk fogyasztott ételeket.
Martha Clare Morris, a Rush Egyetem orvosi központjának epidemiológusa, a tanulmány társszerzője kijelentette: azoknál az embereknél, akik hetente egyszer tengeri halat ettek, az agy teljesítményének hanyatlása 10%-kal kisebb volt, mint a halat nem fogyasztóknál. Ha pedig valaki kétszer egy héten fogyasztott tengeri halat, az említett érték 13%-ra nőtt.
A tengeri halak és a tenger más gyümölcsei – mint ismeretes – gazdagok telítetlen, úgynevezett ómega-3 zsírsavakban, amelyeknek a szívet és az érrendszert védő hatása köztudomású. Ugyanakkor a tengerihal-fogyasztás a mai világban bizonyos veszélyeket is rejteget, a környezetszennyezés miatt ugyanis ezekben az élelmiszerekben nemegyszer magas higanyszintet mértek. Éppen ezért az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhivatal, az FDA már korábban felhívta a figyelmet arra, hogy terhes és szoptató anyák, valamint kisgyermekek kerüljék, illetve korlátozzák bizonyos tengeri halféleségek fogyasztását, mert azokban magas mértékű lehet a higanyszennyezés. Az FDA-ajánlás egyebek mellett a cápát, a kardhalat és a királymakrélát nevezi a higanyszennyezés szempontjából veszélyesnek. A higany elsősorban a magzat és a gyermek fejlődő agyát károsíthatja.
Natúrsziget, 2005. november 25.
Kapcsolódó cikkek:
- Beszélő ruha, gumiékszer
- Szoptatást gátló veszélyes hulladékok
- Ma már a tengeri hal olajánál jobb ómega-3-forrás is létezik
- Kapcsolat a gyulladásgátló anyagok és a járványszerű elhízás között?
- A korai pubertás és veszélyei
- A világ legszennyezettebb városai
- Tengeri herkentyűk – együk, vagy ne együk?
- Mérgek a szervezetünkben
- Vegyszerek az étlapon
- Ómegától ómegáig
- Vízimajom
- Mérgező italunk: a tej
- Amikor veszélyes lehet a kukoricalepény
- Környezeti mérgek az anyatejben
- A magzat sem védett a környezetszennyezéstől
- Divatba jönnek a „szuperegészséges” ételek
Hozzászólás a cikkhez
A cikkhez csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!