
2023. máj. 28. (va) – Emil,Csanád
Címke: H1N1
A lisztérzékenység nem zárja ki, hogy bárki beoltassa magát H1N1 ellen. De ha ehhez más, krónikus betegség is társul, akkor azok, akik külföldi oltóanyagot választanának, konzultáljanak orvosukkal. Több külföldi oltásban van szkvalén, amely autoimmun reakciót válthat ki.
Nagy Britanniában a gyerekek több mint egyharmada már
megfertőződött az újinfluenzával – írja Ferguson
Walsh, a BBC egészségügyi tudósítója, internetes oldalának bloggere.
November végi bejegyzésében rámutat: a H1N1 fertőzött gyerekek felénél nem
jelentkeztek tünetek.
Csak rövid ideig lehetett hozzájutni a H1N1 elleni Fluval P
oltóanyagból készült nozódához. A homeopata orvosi egyesület elhatárolódott a
nozóda hibás alkalmazásától, a Remedia pedig a megelőzésről szóló, félrevezető állítások
miatt nem forgalmazza a homeopátiás készítményt.
Lassan már nem tudjuk, kinek higgyünk, olyan ellentmondásos hírek érkeznek. Mennyire biztonságos a vakcina? Kinek kell fokozottan vigyáznia? Melyik oltóanyagban bízhatunk? Egyet tehetünk: tájékozódunk. Nálunk is közzétették már az első hivatalos adatokat a mellékhatásokról.
Olyan sok, egymásnak ellentmondó információ lát napvilágot az újinfluenzával kapcsolatban, hogy a Magyar Immunológiai Társaság célszerűnek látta közlemény kiadását. Ebben sorra veszik a leggyakoribb kételyeket, kérdéseket. A válaszok talán segítenek a tájékozódásban, döntésben.
Felkavaró híreket közöl az egyik amerikai egészségügyi portál: több terhes nő, miután megkapta a védőoltást, az azt követő napokban, órákban elvetélt. Csak remélni lehet, hogy az oltás és a vetélés között nincs összefüggés. Az oltás beadását nálunk minden terhesnek ajánlják.
Egy 12-13 millió emberen végzett tanulmány megállapította: a szezonális influenza ellen beoltottak kétszer nagyobb valószínűséggel fertőződnek meg az újinfluenzában. Kanada több tartományában ezért a 65 éven aluliaknál felfüggesztették a szezonális influenza elleni oltást.
Dr. Keszthelyi Gyula blogjában így mutatkozik be: háziorvos
vagyok. Belülről látom azt, amiről az újságok kívülről írnak… A téma? A
kórházak. A körzet. A rendelő. A bűzlő magyar egészségügy. – A tardi
családorvos a mostani oltási kampányról is súlyos aggályokat fogalmaz meg.
A több millió áldozattal járó 1918-1919-es influenzajárványban (spanyolnátha), mindössze 1,05%-a hunyt el azoknak, akik homeopátiás gyógyszereket alkalmaztak – szemben a hagyományos kezelésben részesülők 28,2%-ával. Ez alátámasztja a homeopátiás kezelés mai létjogosultságát.
Évente 1 milliárd ember betegszik meg a világon szezonális influenzában, közülük 1 millióan meghalnak, mégsem hirdették ki soha a világjárványt, mint most. Ezt mondta a lengyel egészségügyi miniszter a varsói parlamentben, megkérdőjelezve a H1N1 elleni oltás szükségességét.
Már a legtöbb érintett családhoz eljutott az a levél, amelyben az ÁNTSZ a szülők, gondviselők hozzájárulását kéri gyermekük beoltásához a H1N1 vírus ellen. Ám a papír félrevezető, mert csak igen választ lehet adni rá. Baj van a szülők egyébként kötelező tájékoztatásával is.
Elkezdődött a megfázások, légúti megbetegedések „szezonja”. A gyorsan tetőző influenzajárvány – legyen akár a hagyományos, akár a H1N1 – idején a hagyományos kínai orvoslás (TCM) szerint a megelőzés az elsődleges feladat, és ebben hatékony segítséget nyújtanak a gyógynövények.
Azok, akik a H1N1 elleni oltást megelőző évben kaptak szezonális influenza elleni oltást, kétszer akkora eséllyel fertőződnek meg, mint akiket nem oltottak be. Szakértők ezért azt ajánlják, hogy az idei oltóprogramot csak az újinfluenza elleni vakcinára korlátozzák.
Jól meggondolta? – kérdezte a körzeti orvos M. E.-től (60), amikor a napokban egyszerre adta be a hagyományos és az újinfluenza elleni védőoltást az asszony jobb és bal karjába. A páciens akkor biztos volt abban, hogy jól döntött, mert így akarta elejét venni a fertőzésnek.
Többször írtunk a H1N1 vírus elleni oltás körüli erőszakos kampányról. Nem érzelmi, hanem szakmai érveket soroltunk. Most az orvosok és jogászok által működtetett Nyitott Kapu Alapítvány állásfoglalását olvashatják – főként a terhes nők és a gyerekek oltásának veszélyeiről.
Ősszel a csökkenő hőmérséklet és a növekvő páratartalom kedvez a vírusok terjedésének, fertőzőképességének. Ez az oka annak, hogy ősszel és tavasszal gyakoribbak az influenzaszerű megbetegedések. Legyen az egyszerű megfázás vagy vírusfertőzés, az alábbi tanácsok segíthetnek.
Bármennyi kérdés, ellenérv merült is fel eddig, elkezdődik az oltási kampány, pedig még nem kapunk választ arra, milyen mellékhatások várhatók, hiszen ennek vizsgálatára nem is juthatott idő. Csak remélhetjük: elegendő ismeretek híján lelkiismeretes orvos nem adja be az oltást.
Egy internetes napilap gyermekorvos tanácsadójaként hozzám intézett kérdését és az arra adott válaszomat olvashatják az alábbiakban: „6 hónapos fiamat ajánlott-e beoltatni H1N1 vakcinával? (Tápszeres baba születése óta.) A testvére 9 éves iskolás. Oltás jeligére várom válaszát!”
A hongkongi egészségügyi dolgozóknak több mint a fele visszautasítja a H1N1 – az újinfluenza – elleni védőoltást, mert tartanak annak mellékhatásaitól, kételkednek a biztonságosságában és a hatásosságában. Nem egyedül ők vélekednek így – világszerte ez a helyzet.
Tegnapi cikkünkben laikusként tettük fel kérdéseinket az újinfluenzával és a tömeges oltási kampánnyal kapcsolatban. Miért ez a nagy sietség az enyhe tünetekkel járó betegségnél? Most megérkeztek egy szakember jogos kérdései is. Reméljük, hogy az illetékesek válaszolnak rájuk.
Miközben hazánkban megkezdődött az újinfluenza elleni oltóanyag gyermekeken való tesztelése is, egyre több a kérdőjel. Kiderült, hogy maga a betegség kevésbé súlyos, mint a szokásos influenza, és amerikai kutatók szerint nincs is esély egy veszélyesebb vírustörzs kialakulására.
Hónapok óta áradnak az ijesztgetések az újinfluenzáról. Már a múlt század eleji, félmilliós áldozatot szedő spanyolnáthához kezdik hasonlítani, holott az eddigi áldozatok csaknem mindegyike egy már meglévő betegsége miatt vesztette életét. Védekezzünk a kór ellen házilag!
Az újinfluenza ellen létezik természetes védelem is: a réz ugyanis igen jó eredménnyel hatástalanítja az A típusú influenza kórokozóit, így például a H1N1 vírusokat is – jelentette be Bill Keevil professzor, a Southamptoni Egyetem Környezetegészségügyi Tanszékének vezetője.
Immár kis hazánkban is több millió ember beoltására készülnek a H1N1 (újinfluenza) ellen. Reméljük, nem teszik kötelezővé az oltást, bár ez sem lehetetlen... A háttérben azonban olyasmi húzódhat meg, amihez képest egy Cook-krimi világa az ártatlanok földje – de agyonhallgatja a média.
A világméretűvé vált új influenzáról folyamatosan tájékoztatnak a hírműsorok, a nemzetközi és hazai közegészségügyi szervek azonnali óvintézkedéseket léptettek életbe. Megnyugtatásunkra itthon bejelentették, hogy ha szükségessé válik, azonnal megkezdik az oltóanyag gyártását.