
2023. dec. 10. (va) – Judit,Loretta
Vitaminok A-tól Z-ig
Az itt látható keresődobozokban kétféle módon is kereshet. Ha egy konkrét étrend-kiegészítőre kíváncsi, akkor a jobb oldali listából válassza ki a kívánt táplálékkiegészítőt, majd kattintson az alatta látható Megnézem feliratú gombra. Ha viszont azt szeretné tudni, hogy egy vagy több betegségére/panaszára melyik vitamin, ásványi anyag, aminosav stb. nyújthat gyógyírt, akkor a bal oldali listában jelölje be a betegségeket/panaszokat, majd az alatta levő Megnézem gombra kattintva, megkapja az eredményt. A listákban a kívánt elemhez való navigálást megkönnyítik a fölöttük látható betűsorok. Ezekben a kívánt betűre kattintva a lista azokhoz az elemekhez ugrik, amelyek a kiválasztott betűvel kezdődnek.
Előfordulhat, hogy ha túl sok betegséget vagy panaszt jelöl meg egyszerre, akkor a keresés nem hoz eredményt, azaz nem lesz minden megjelölt betegségre hatásos étrend-kiegészítő az adatbázisban. Ekkor próbálkozzon új kereséssel, de ügyeljen arra, hogy ezúttal kevesebb betegséget válasszon ki!
Ligetszépeolaj
A ligetszépe olajának két legfontosabb hatóanyaga a linolsav és a gamma-linolénsav (l. még a könyv F-vitaminról szóló részét). Az előbbi esszenciális zsírsavnak számít, vagyis a szervezet nem képes az előállítására, az utóbbit viszont már képes a táplálékból szintetizálni. A gamma-linolénsavat a szervezet főleg linolsavból állítja elő. Az előbbi szolgál a szervezetben fontos szerepet játszó prosztaglandinok forrásaként. Csak igen kevés ételben található meg nagyobb mennyiségben a gamma-linolénsav, a ligetszépeolajban viszont az összes zsírsavtartalom 7-10%-át teszi ki. Ezek az anyagok javítják a keringési rendszer működését, csökkentik a vérnyomást, hatékonyabbá teszik az immunrendszert és szabályozzák az agy működését. A ligetszépeolaj antioxidáns hatású, vagyis közömbösíti a szervezet számára káros szabad gyököket, gátolja keletkezésüket. A belőle nyert olaj az F-vitamin legbőségesebb természetes forrásának tekinthető.
Már az indiánok is alkalmazták külsőleg bőrproblémákra és sebgyógyításra, belsőleg pedig asztma, megfázás és influenza esetén. Mai felhasználása is sokrétű: a vérnyomáscsökkentéstől és a reumás ízületi gyulladástól kezdve a menstruációt megelőző tünetegyüttesen (PMS) és menstruációs görcsökön keresztül egészen a depresszió csökkentéséig. Emellett alkalmas arra is, hogy segítsen az alkoholizmusról való leszokásban. Mérsékli a pajzsmirigy működésének zavarait (főleg túlműködő pajzsmirigynél), csökkenti a cukorbetegség szövődményeinek kialakulási kockázatát, gátolja a szövődményként jelentkező idegkárosodást (diabéteszes neuropátia). Az ettől szenvedő betegeknél huzamosabb időn át tartó ligetszépe szedése nyomán mérséklődött a végtagok zsibbadása, viszketése, és javult az érzékelőképességük. Lassítja az öregedés folyamatát. Hölgyek számára különösen vonzó, hogy megszépíti a bőrt – ilyen célú felhasználását érdemes belsőleg és külsőleg egy időben megpróbálni. De ennél többet is tud: eredményesen használható ekcéma kezelésére. Kimutatták ugyanis, hogy a gamma-linolénsav-hiány hajlamossá tesz erre az allergiás bőrbetegségre. Ekcémás betegeknél a ligetszépeolaj néhány hónapos használata mérsékli a viszketést, feleslegessé teheti a gyógyszerek (főként a számos mellékhatással járó szteroidos krémek) alkalmazását.