
2023. márc. 28. (ke) – Gedeon,Johanna,Hanna
Vitaminok A-tól Z-ig
Az itt látható keresődobozokban kétféle módon is kereshet. Ha egy konkrét étrend-kiegészítőre kíváncsi, akkor a jobb oldali listából válassza ki a kívánt táplálékkiegészítőt, majd kattintson az alatta látható Megnézem feliratú gombra. Ha viszont azt szeretné tudni, hogy egy vagy több betegségére/panaszára melyik vitamin, ásványi anyag, aminosav stb. nyújthat gyógyírt, akkor a bal oldali listában jelölje be a betegségeket/panaszokat, majd az alatta levő Megnézem gombra kattintva, megkapja az eredményt. A listákban a kívánt elemhez való navigálást megkönnyítik a fölöttük látható betűsorok. Ezekben a kívánt betűre kattintva a lista azokhoz az elemekhez ugrik, amelyek a kiválasztott betűvel kezdődnek.
Előfordulhat, hogy ha túl sok betegséget vagy panaszt jelöl meg egyszerre, akkor a keresés nem hoz eredményt, azaz nem lesz minden megjelölt betegségre hatásos étrend-kiegészítő az adatbázisban. Ekkor próbálkozzon új kereséssel, de ügyeljen arra, hogy ezúttal kevesebb betegséget válasszon ki!
Gabonakorpa (búzakorpa, zabkorpa)
A növényi eredetű táplálékban nincs koleszterin. A növények rostanyagát csak kismértékben tudjuk megemészteni, és ez a salakanyag folyamatos mozgásra serkenti a beleket. A vér koleszterinszintjét csak csekély mértékben (maximum 10%-kal) tudjuk befolyásolni a táplálék zsír- és koleszterintartalmának csökkentésével. Ha megfelelő rostos anyagot juttatunk az emésztőrendszerbe, sokkal jobb hatást érünk el. Nagy rosttartalmú ételek fogyasztása esetén a salakanyag gyorsabban halad át a bélen, egyrészt csökken a túltáplálás veszélye (nem tud minden kalória felszívódni a táplálékból), másrészt a táplálékkal bekerült rákkeltő anyagok rövidebb ideig hatnak a bélfalra. Mindemellett közvetlenül is érvényesül a növényi rostok mechanikus béltisztító hatása.
A búzakorpa vízben oldhatatlan rostokat tartalmaz, ezek a bélrendszerben elsősorban mechanikai hatást fejtenek ki: növelik a bélsár tömegét, szabályozzák haladási sebességét. A zabkorpa viszont vízben részben oldódó (duzzadó) rostokat tartalmaz. Ezek oldott állapotban gélszerűvé válnak, megkötik az epesavakat, és azok a széklettel kiürülnek. Ezért az epesók termeléséhez szükséges koleszterint a máj csak a vérből tudja felvenni, így csökken a vér koleszterinszintje.
Alkalmas a gabonakorpa a koleszterin- és a vérzsírszint csökkentésére, az elhízás megelőzésére, illetve fogyókúrára. Hasznos még székrekedés megelőzésére és kezelésére, különösen ajánlott a keveset mozgó, ülő életmódot folytató embereknek.
A zabkorpa és a búzakorpa jól hasznosítható szénhidrátokat, fehérjéket és D-vitamint tartalmaz, ezért hiányosan táplálkozó vagy felszívódási zavarokkal küzdő embereknek is segítséget jelent.
Előnyös lehet azoknak is, akiknek epeproblémájuk, epekövük van.