
2023. máj. 29. (hé) – Magdolna,Magdaléna,Léna
Vitaminok A-tól Z-ig
Az itt látható keresődobozokban kétféle módon is kereshet. Ha egy konkrét étrend-kiegészítőre kíváncsi, akkor a jobb oldali listából válassza ki a kívánt táplálékkiegészítőt, majd kattintson az alatta látható Megnézem feliratú gombra. Ha viszont azt szeretné tudni, hogy egy vagy több betegségére/panaszára melyik vitamin, ásványi anyag, aminosav stb. nyújthat gyógyírt, akkor a bal oldali listában jelölje be a betegségeket/panaszokat, majd az alatta levő Megnézem gombra kattintva, megkapja az eredményt. A listákban a kívánt elemhez való navigálást megkönnyítik a fölöttük látható betűsorok. Ezekben a kívánt betűre kattintva a lista azokhoz az elemekhez ugrik, amelyek a kiválasztott betűvel kezdődnek.
Előfordulhat, hogy ha túl sok betegséget vagy panaszt jelöl meg egyszerre, akkor a keresés nem hoz eredményt, azaz nem lesz minden megjelölt betegségre hatásos étrend-kiegészítő az adatbázisban. Ekkor próbálkozzon új kereséssel, de ügyeljen arra, hogy ezúttal kevesebb betegséget válasszon ki!
Lenmagolaj
Olyan zsírsavakat tartalmaz, amelyeket a szervezet nem képes előállítani, ezért kívülről kell bevinni őket (esszenciális zsírsavak). Más néven ómega-3 zsírsavaknak is hívják őket. Legfontosabb hatásuk a szív- és érrendszeri betegségek elleni védelem. Emellett a lenmagolajban ómega-6 zsírsavak is megtalálhatók (például linolsav formájában). Vannak benne még baktérium-, vírus- és gombaellenes hatású lignánok. Ez utóbbiak hormonzavarokban is segíthetnek, mert szerkezetük a nemi hormonokéhoz hasonló.
Az esszenciális zsírsavak sokféle jótékony hatását azzal magyarázhatjuk, hogy a sejtmembránok fontos alkotórészei, tehát a szervezet valamennyi sejtjében, szövetében és szervében jelen vannak.
Mérsékli a koleszterinszintet, így csökkenti a szívbetegség, a magas vérnyomás és az anginás eredetű mellkasi fájdalom kockázatát. Segít megelőzni az epekő kialakulását, illetve hozzájárul annak feloldódásához. Gyulladásgátló hatása miatt előnyös köszvény és bőrfarkas kezelésében. Az idegrendszer működését is javítja, ezért enyhítheti az idegek károsodása okozta zsibbadtságot és viszkető érzést. Hosszabb ideje fennálló agyi és idegrendszeri megbetegedések (Parkinson-kór, Alzheimer-betegség) kiegészítő kezelésére is jó lehet. Csökkenti a fáradtságot.
A bőr, a haj és a köröm egészségéhez szinte nélkülözhetetlen. Lenmagolajjal gyorsabban begyógyulnak a bőrsérülések: sokféle bajban alkalmazható – faggyúmirigy-gyulladástól kezdve az ekcémán és a pikkelysömörön keresztül egészen a leégésig. Erősíti a hajat és a körmöt.
Vírusellenes hatása révén előnyös lehet a herpesz, az övsömör és a pikkelysömör tüneteinek enyhítésére.
A székletet síkosítja, így segít székrekedésben és a vastagbél kiöblösödése (diverticulosis) esetén.
Mivel a női nemi hormonhoz, az ösztrogénhez hasonló növényi hormont (fitoösztrogén) is tartalmaz, jótékonyan hat menstruációs rendellenességekben, a méhműködés szabályozásában, a méh szöveteinek túlburjánzása (endometriosis) és meddőség esetén. Mérsékli a menstruációval együtt járó fájdalmat.
Még nem bizonyított, de feltételezik, hogy rákmegelőző hatása is van.