
2023. okt. 1. (va) – Malvin
Vitaminok A-tól Z-ig
Az itt látható keresődobozokban kétféle módon is kereshet. Ha egy konkrét étrend-kiegészítőre kíváncsi, akkor a jobb oldali listából válassza ki a kívánt táplálékkiegészítőt, majd kattintson az alatta látható Megnézem feliratú gombra. Ha viszont azt szeretné tudni, hogy egy vagy több betegségére/panaszára melyik vitamin, ásványi anyag, aminosav stb. nyújthat gyógyírt, akkor a bal oldali listában jelölje be a betegségeket/panaszokat, majd az alatta levő Megnézem gombra kattintva, megkapja az eredményt. A listákban a kívánt elemhez való navigálást megkönnyítik a fölöttük látható betűsorok. Ezekben a kívánt betűre kattintva a lista azokhoz az elemekhez ugrik, amelyek a kiválasztott betűvel kezdődnek.
Előfordulhat, hogy ha túl sok betegséget vagy panaszt jelöl meg egyszerre, akkor a keresés nem hoz eredményt, azaz nem lesz minden megjelölt betegségre hatásos étrend-kiegészítő az adatbázisban. Ekkor próbálkozzon új kereséssel, de ügyeljen arra, hogy ezúttal kevesebb betegséget válasszon ki!
Fekete áfonya
Az érett gyümölcs fő hatóanyaga egy antocián (myrtillin) nevű flavonoid. Ez kitűnő antioxidáns, a szabad gyökök okozta sejtkárosodás hatását jól ellensúlyozza. Elsősorban a látást javítja, számos szembetegségre kitűnő.
Különösen a szem ideghártyáját (retina) segíti abban, hogy alkalmazkodjon a fényhez. Ezért jó a fekete áfonya az erős fény okozta látászavar vagy a farkasvakság ellen. (A II. világháborúban éjszakai repülésre induló pilótáknak javította a tájékozódó képességét.) Mivel javítja a keringést a hajszálerekben, elősegíti a szem vérellátását. Az ideghártya betegségeinek gyógyításában is fontos lehet. Csökkenti a szem bevérzését, elsősorban a cukorbetegség szövődményeként jelentkező ideghártya-bántalmaknál. Ugyancsak előnyös az alkalmazása az időskorban kialakuló és látáscsökkenéssel járó betegségekben. Igen sok idős embert érint az éleslátásért felelős sárga folt elfajulása (macula degeneráció). A szemlencse elhomályosulása, vagyis a szürke hályog ugyancsak idősebb korban jellemző. Mindkét betegség megelőzésében és kiegészítő kezelésében kitüntetett szerepe lehet a fekete áfonyának. Feltételezik, hogy fekete áfonya szedése nyomán a szemnyomás mérséklésével megelőzhető a zöld hályog (glaukóma) kialakulása is. Hosszú távon alkalmazva a rövidlátást is javíthatja.
Keringésjavító hatása miatt érdemes kipróbálni visszeres láb esetén és aranyeres fájdalmakra is. Különösen terhesség idején igaz ez, amikor fokozott a hajlam az említett betegségekre. Jól használhatják a hajszálértágító hatást azok is, akiknél könnyen alakul ki véraláfutás.
Mivel ellazítja a simaizmokat, előnyös az alkalmazása menstruációs fájdalmakra.
A benne található antocián állatkísérletekben enyhítette a gyomorfekély okozta panaszokat.