Kereső



Kiemelt partnerek

 

Felhívás

Hirdetésszervezőt keresünk, jutalé­kos rendszerben, magas jutalék­kal.
Jelentkezés szakmai önéletrajzzal.
2021. dec. 8. (sze) – Mária,Marion
Nagyvilág

Figyelmeztető felirat kerül a Viagrára

Az Egyesült Államokban figyelmeztető feliratot helyeznek el a Viagra és két másik, a potenciazavarok kezelésére szolgáló gyógyszer dobozaira. Így döntött az illetékes szövetségi hatóság, az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA), miután egyre nagyobb nyomás nehezedett rá, hogy vizsgálja ki a fenti gyógyszerek mellékhatásait, valamint figyelmeztesse az embereket a szedésükkel járó veszélyekre.

A kötelezően elhelyezendő figyelmeztetés szerint e gyógyszerek egyes fogyasztóinál vakság alakult ki. Ugyanakkor a szöveg ? engedményt téve a gyártóknak ? hozzáteszi: nem lehet biztosan tudni, hogy a vakságért ezek a gyógyszerek hibáztathatók.

Az úgynevezett hirtelen látásvesztésről van szó, ami akkor következik be, ha a látóidegbe jutó vér áramlása hirtelen megszűnik. Orvosi szakkifejezéssel ezt nem artériás iszkémiás optikai neuropátiának (NAION) hívják. A NAION elsősorban az idősebb korosztályban fordul elő, ez a leggyakoribb oka a hirtelen bekövetkező vakságnak, és az Egyesült Államokban évente több mint ezer ilyen esetet regisztrálnak. Mivel azonban az ehhez az állapothoz vezető kockázati tényezők között szerepel a cukorbetegség és a szívbetegség is, a NAION kiváltó okát nem lehet biztosan megjelölni.

Az FDA 43 olyan esetről tud, amikor hirtelen megvakulás következett be olyan embereknél, akik potenciajavító gyógyszert alkalmaztak. Közülük 38-an Viagrát, 4-en Cialist szedtek, egy férfi pedig Levitrát használt. A Viagrát gyártó gyógyszermulti, a Pfizer ezeket az adatokat úgy minősítette, hogy hasonló esetek csupán ?ritkán fordultak elő?, miközben a gyógyszert az 1998-ban történt bevezetése óta 23 millió férfi szedte világszerte.

A NAION kockázati tényezői között a szív- és cukorbetegség mellett szerepel még a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a dohányzás is.

Az FDA a potenciajavító gyógyszereket fogyasztó férfiaknak azt tanácsolja, hagyják abba a gyógyszerszedést és keressék fel orvosukat akkor, ha hirtelen látásromlást tapasztalnak az egyik vagy mindkét szemükben. Javasolják azt is, hogy a gyógyszer felírása előtt tájékoztassák az orvosukat, ha korábban volt hasonló látásproblémájuk, mert aki már megtapasztalt ilyet, annál nagyobb a valószínűsége egy újabb hasonló esemény bekövetkezésének.

A szerkesztő megjegyzése:
A fentiek kapcsán magától adódik néhány kérdés.

1. Biztos-e, hogy a hirtelen látásvesztés valóban ritkán fordul elő, vagy csupán arról van szó, hogy az ilyen eseteket a világ más tájain az orvosok ritkábban hozzák kapcsolatba a potenciajavító gyógyszerek ?mellékhatásaival??

2. Vajon a Magyarországon kapható potenciajavító gyógyszerek dobozán megjelenik-e hasonló ? vagy még inkább egyértelmű ? figyelmeztés, és ha igen, mikor?

3. Mikor jutunk el odáig, hogy a potenciazavar miatt orvoshoz forduló férfiakat tájékoztatják az egyéb, gyógyszermentes lehetőségekről is, mint amilyen a helyes étrend és életmód, a keringésjavító gyógyteák és táplálékkiegészítők fogyasztása, vagy az akupunktúra és akupresszúra?

Ha Önnek a témához kapcsolódó észrevétele, netán családjából vagy ismeretségi köréből származó tapasztalata van, megoszthatja a Natúrsziget más látogatóival, ha felkeresi a Fórum erről szóló topicját.

Kapcsolódó cikkek:
Hozzászólás a cikkhez

A cikkhez csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!

Regisztrációhoz kattintson ide!


Natúrsziget címkefelhő

Teljes címkefelhő | Mire jó ez?
old.natursziget.com