
2023. okt. 4. (sze) – Ferenc,Edvin,Zóra
Vitaminkereső
Jó tudni...
Egyben vagy darabokban?
Jó tudni...
Néhány táplálékkiegészítő szedésekor feltétlenül sok folyadékot kell fogyasztani. Különösen igaz ez akkor, ha az adott készítmény méregtelenítő hatású, hiszen ilyenkor szükség van a vízben oldódó méreganyagok „kimosására”, eltávolítására. Ilyen esetekre külön felhívjuk a figyelmet az adott készítmény leírásának végén.
Sokan kérdezik, hogy egészben kell-e lenyelni egy-egy tablettát, vagy szabad darabokra törni. Általában célszerű, hogy egészben nyeljük le őket, mert darabokra törve könnyebben megemésztődnek és felszívódnak, rövidebb idő alatt kiürülnek a szervezetből. A kapszulás kivitelű készítmények kapszuláját se szedjük szét, vagy ha mégis ezt tesszük, számolnunk kell azzal, hogy a hatóanyag nem az emésztőrendszer azon részén szívódik fel, ahol ez a legkedvezőbb lenne. A kapszula többnyire arra való, hogy a benne lévő hatóanyagot megvédje a gyomorsósav roncsoló hatásától, vagy hogy a hatóanyag a gyomor pH-értékét megváltoztatva, ne okozzon gyomorégést (például fokhagyma kapszula).
Különösen igaz mindez az olyan korszerű készítményeknél, amelyek folyamatos felszívódásúak, tehát a bevételtől számított 10-18 órán át megfelelő szintet biztosítanak a vérben.
Ügyeljünk az étrend-kiegészítő jó minőségére, ne csak az ár legyen fontos szempont! Ma már a táplálékkiegészítőkből zavarba ejtő választék kelleti magát a polcokon. Az olcsóbb készítmények nem mindig megfelelő minőségben és kémiai kötésben tartalmazzák a hatóanyagot, így annak hasznosulása sem megfelelő. A fémionok például akkor szívódnak fel a legtökéletesebben, ha szerves savakkal alkotott, úgynevezett kelátkötésben vannak. A szervetlen kötésű fémek felszívódása nem megfelelő, és nem ott történik, ahol ez a szervezetnek a legelőnyösebb. Ezzel magyarázható például, hogy a szervetlen vassókat tartalmazó, vaspótlást szolgáló (vashiányos vérszegénységnél javasolt) termékek gyakran okoznak gyomor-bélrendszeri panaszokat. Ezzel szemben a szerves kelátkötésű vas – főleg ha C-vitaminnal együtt kerül be a szervezetbe – kiválóan hasznosul, és nincs semmilyen mellékhatása. Itt is érvényes a mondás: „olcsó húsnak híg a leve”.