
2023. jún. 8. (csü) – Medárd,Zaránd
Illóolaj kereső
Az itt látható keresődobozokban kétféle módon is kereshet. Ha egy konkrét illóolajra kíváncsi, akkor a jobb oldali listából válassza ki a kívánt növényt, majd kattintson az alatta látható Megnézem feliratú gombra. Ha viszont azt szeretné tudni, hogy egy vagy több betegségére, panaszára melyik illóolaj nyújthat gyógyírt, akkor a bal oldali listában jelölje be a betegségeket/panaszokat, majd az alatta levő Megnézem gombra kattintva, megkapja az eredményt. A listákban a kívánt elemhez való navigálást megkönnyítik a fölöttük látható betűsorok. A kívánt betűre kattintva a lista azokhoz az elemekhez ugrik, amelyek a kiválasztott betűvel kezdődnek.
Előfordulhat, hogy ha túl sok betegséget/panaszt jelöl meg egyszerre, akkor a keresés nem hoz eredményt, azaz nem lesz minden megjelölt betegségre hatásos gyógynövény az adatbázisban. Ekkor próbálkozzon új kereséssel, de ügyeljen arra, hogy ezúttal kevesebb betegséget/panaszt válasszon ki!
Bazsalikom (Oscimum basilicum)
Hatásai
Stresszcsökkentő
Alvászavart megszüntető
Depresszióellenes
Emésztésjavító
Menstruációs zavarokat megszüntető
Használata
Belsőleg: Idegerősítő, nyugtató, mellékvese-működést serkentő hatású. Emellett elősegíti a szabályos menstruációt, csillapítja a köhögést, erősíti a gyomrot, tisztítja a beleket és izzaszt.
Külsőleg: Aromalámpában elpárologtatva náthánál segít helyreállítani a szaglást, hígítatlanul használva rovarcsípést kenhetünk be vele. Masszázsolajok alkotórészeként fokozza a nemi vágyat, a fürdővízbe csöppentve növeli az erőnlétet.
Borókafa olaj (Juniperus virginiana)
Hatásai
Összehúzó
Antiszeptikus
Nyálkaoldó
Rovarűző
Hajerősítő
Használata
Belsőleg: Tilos alkalmazni (veszedelmes magzatelhajtó hatású)!
Külsőleg: Aromalámpában párologtatva, közérzetjavítóként, légzéskönnyítőként és levegőtisztítóként, fertőtlenítő szerként. Jó még zsíros hajra, pattanásos bőrre és bőrfertőzéseknél.
Figyelem: Még külsőleg sem alkalmazható terhesség idején és epilepsziásoknál!
Borsmenta (Mentha piperita var officinalis)
Hatásai
Étvágygerjesztő
Görcsoldó
Szélhajtó
Epeműködést serkentő
Féregűző
Erősítő
Idegnyugtató
Köptető
Tejszaporító
Használata
Belsőleg: Emésztési zavaroknál, gyomor- és bélgörcsnél, felfúvódásnál, hasmenésnél, májbetegségekben, általános gyengeség és szívidegesség esetén, migrénes fejfájásra, rendszertelen és fájdalmas menstruációnál, impotencia esetén, hűléses megbetegedésekben, krónikus bronchitisz és asztma esetén.
Külsőleg: Hörghurutnál, asztmánál. Gennyes homloküreg-gyulladásban nedves, száraz inhalációval, migrén esetén száraz inhalációt és/vagy bedörzsölést alkalmazva. Jó még fogfájásra, szúnyogriasztóként, és fürdőben alkalmazva izzadásgátlóként.
Figyelem: Hosszasan vagy nagy adagban alkalmazva álmatlanságot okoz!
Citrom (Citrus medica var. Limonum)
Hatásai
Baktériumölő (15 perc alatt elpusztítja a Meningococcust, 2 óra alatt a Pneumococust, a Staphylococust, néhány óra alatt a Streptococcust)
Élénkítő
Erősítő (a szimpatikus idegrendszert is erősíti)
Lázcsillapító
Szív- és érfalerősítő
Vérnyomás-szabályozó
Nyugtató
Epehajtó és a hasnyálmirigy működését szabályozó
Sebgyógyító
Viszketéscsillapító
Hangya- és molyűző
Használata
Belsőleg: Jó lázas állapotban, fertőző betegségeknél, magas vérnyomás betegségben, érgyulladásnál és hajszálérgyengeségnél, emésztési zavarokban (gyomorsav túltengés, gyomorfekély), vesekőnél, serkenti a vizeletkiválasztást, hasznos különböző vérzések esetén (gyomor, bél, húgyvezeték, orr), vérszegénységben, májbetegségekben és bélférgek ellen.
Külsőleg: Homloküreg- és szájüregi gyulladásoknál, nyálkahártya-gyulladásban, orr-, fül-, gégegyulladásban, kötőhártya gyulladásban, herpesz, kiütések, pattanások, furunkulusok esetén, rovarcsípésre, törékeny körömre, fagyásoknál és elgennyesedett sebeknél. Kiváló helyiségfertőtlenítő, aromalámpában párologtatva. Ha nincs aromalámpánk, a fűtőtestre helyezett nedves törülközőre cseppentsünk belőle néhány csöppet! Megfázással, náthával küzdő gyerekek párnájának csücskére is tehetünk éjszakára egy-két cseppet (eukaliptusz olajból is), így nyugodt alvásuk és könnyebb légzésük lesz, valamint hamarabb túljutnak a baktériumfertőzésen.
Kakukkfű (Thymus vulgaris)
Hatásai
Ideg- és általános erősítő
Szellemi teljesítményt serkentő
Görcsoldó
Szabályos menstruációt elősegítő
Emésztésjavító
Vérnyomásnövelő
Vérkeringési zavaroknál
Fertőtlenítő (különösen a légutak, a húgyutak, a nemi szervek és az emésztőszervek esetében)
Izzasztó
Lázcsillapító
Vízhajtó
Sebgyógyító
Bőrfertőtlenítő
Használata
Belsőleg: Idegfájdalmak és ideggyengeség, fizikai és szellemi fáradtság esetén ajánlott. Jó alacsony vérnyomásra, vérszegénységre, keringési zavaroknál, rendellenes havi vérzésnél. Meghűléses és tüdőbetegségekben, hörghurut és asztma ellen ugyancsak javasolt.
Külsőleg: Különböző bőrbetegségeknél, a bőr fertőtlenítésére, sebekre használható. Előnyös szájüregi gyulladásokban. Érdemes kipróbálni ízületi gyulladás és reuma gyógyítására, valamint hajhullásnál.
Figyelem: Tilos az alkalmazása terhesség idején és epilepsziásoknál.
Muskotályzsálya (Salvia sclarea)
Hatásai
Emésztési zavarokat szüntető
Menstruációt beszabályozó
Asztma, hörghurut tüneteit csökkentő
Fertőtlenítő
Vérnyomáscsökkentő
Általános erősítő
Használata
Belsőleg: Javítja az emésztést, oldja a görcsöket, fertőtlenít. Izzaszt és erősít, növeli az ellenálló képességet, csökkenti a vérnyomást, elősegíti a szabályos menstruációt. Jó asztmára, hörghurutra, torokgyulladásra, szamárköhögésre.
Külsőleg: Feszültség, idegesség esetén aromalámpában párologtassuk. Bőrgyulladás kezelésére lemosás és borogatás formájában, zsíros hajra, korpásodó fejbőrre hajmosó szerként alkalmazható.
Rozmaring (Rosmarinus officinalis)
Hatásai
Szíverősítő
Vérnyomás-szabályozó
Mellékvese működését szabályozó
Fertőtlenítő (különösen légúti megbetegedéseknél)
Agyműködést fokozó
Vízhajtó
Izzasztó
Megszünteti a menstruáció rendszertelenségét
Emésztésjavító (gyomorerősítő, szélhajtó, bélműködést serkentő, epekiválasztást fokozó)
Használata
Belsőleg: Szívidegességre, szívritmuszavarra, általános gyengeségre, magas vérnyomásra, szédülésre, memóriazavarokra, ideg-, végtaggyengeségre egyaránt jó. Hasznos még fájdalmas menstruációnál, magas koleszterinszintnél, légúti megbetegedéseknél, bélfertőzésnél, krónikus hasmenésnél, puffadásnál, gyomor- és bélgörcsök megszüntetésére, vastagbélgyulladásra, májbetegségeknél, epehólyag-gyulladásnál és epekőnél.
Külsőleg: Alkalmazható izomfájdalmakra, reumára, kimerültség ellen, sebek (égési sebek is!) ápolására, fehérfolyásnál, hajhullásra, korpásodásra (borogatással, illetve szeszes oldatának bedörzsölésével).
Figyelem: Tilos az alkalmazása epilepsziásoknál! Nagy adagban epilepsziás rohamot vált ki.
Szegfűszeg (Eugenia caryophyllata)
Hatásai
Fertőtlenítő (sebre is)
Görcsoldó
Szélhajtó
Szülést segítő
Nemi vágyat fokozó (afrodiziákum)
Használata
Belsőleg: Önmagában nem alkalmazható! Csakis más hatóanyagokkal együtt (gyógyszerekben, illóolaj-keverékekben stb.) használhatjuk.
Külsőleg: Fogfájás ellen jó (lyukas fogba egy cseppet cseppentsünk; csillapítja a fájdalmat, de nem helyettesíti a fogorvost). Gyulladásos bőr kezelésére borogatás formájában alkalmas. Használhatjuk még sebfertőtlenítésre, élősdiek elpusztítására a bőrön, valamint aromalámpában (frissítőként, közérzetjavítóként, gondűzőként). Fertőző betegség esetén párologtassuk a szobában.
Felhasznált és ajánlott források:
Domokos János, Oláh Andor: Gyógyítás illóolajos növényekkel, aromaterápia. Planétás Kiadó, Budapest, 1991
Biegelbauer Pál: Gyógyító illatok, aromaterápia. Bioenergetic Kiadó, Budapest, 1990
Michael Kraus: Aroma lexikon. Ökoszerviz Kft., Budapest
Rápóti Jenő – Romváry Vilmos: Gyógyító növények. Medicina, Budapest, 1991